Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Logika niemowląt

Logika niemowląt

19.03.2018
Czyta się kilka minut
Modus tollendo ponens to jedno z podstawowych praw logiki. Można je zapisać następująco: jeżeli A lub B i nie A to B.
N. CESANA-ARLOTTI ET AL.
C

Codziennie spontanicznie się nim posługujemy – np. gdy uświadomimy sobie wychodząc ze sklepu, że albo portfel mamy w kieszeni (torebce), albo zostawiliśmy go w sklepie. Sprawdzamy przy sobie – portfela nie ma. Zatem trzeba wracać do sklepu.

Nicoló Cesana-Arlotti z Uniwersytetu Pompeu Fabry w Barcelonie wraz ze współpracownikami z Hiszpanii, Węgier i Polski postanowili sprawdzić, czy taką samą logiką potrafią kierować się dzieci w wieku przedjęzykowym.

Badacze przygotowali zestaw animacji, na których pojawiały się obok siebie dwie rzeczy wyglądające identycznie w górnej części – np. dinozaur i kwiatek albo piłka i wąż. 12-miesięczne niemowlęta obserwowały, jak obydwa przedmioty zostają zasłonięte, a jeden z nich (powiedzmy, że piłka) trafia do kubka, z którego wystaje tylko nieodróżnialna (identyczna dla piłki i węża) górna część. Następnie opada zasłona, zza której ukazuje się w całości drugi przedmiot (odpowiednio: wąż). Po chwili z kubka wypadnie pierwszy przedmiot. Ponieważ na scenie jest już wąż, można się spodziewać, że w kubku znajduje się piłka. Badaczy interesowało to, czy dzieci okażą zaskoczenie, jeżeli z kubka wypadnie jednak (kolejny) wąż. Analiza zachowania dzieci ujawniła, że w takim przypadku faktycznie spodziewały się one w kubku piłki, a więc intuicyjnie potrafią kierować się logiczną alternatywą i wyciągać wnioski.©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]