Reklama

Lektury świąteczne

Lektury świąteczne

08.01.2006
Czyta się kilka minut
W Boże Narodzenie obchodzono pierwszą rocznicę tsunami. Obejrzałem wstrząsający dokument, pozlepiany z fragmentów amatorskich filmów wideo. Przy wspaniałym słońcu i bezchmurnym niebie na brzegu morza kłębią się tłumy ludzi różnych ras, nagle na horyzoncie pojawia się biała linia, która z szybkością odrzutowca zbliża się do brzegu. Wszyscy patrzą z zainteresowaniem, nie wiedząc, że chodzi o morderczą falę wywołaną podziemnym wstrząsem... Kiedy wtargnęła na ląd, na ucieczkę było już za późno.
W

W tym samym czasie czytałem znów Jarosława Marka Rymkiewicza "Umschlagplatz", książkę, którą mam od dawna, ale gdzieś się zapodziała i w Święta wypłynęła niespodzianie. To historia ponad 300 tysięcy Żydów, którzy wysłani zostali z warszawskiego Umschlagplatzu do gazu. Cała książka zbudowana jest na nadzwyczaj dociekliwej, częściowo wyobrażonej rekonstrukcji ostatnich chwil ofiar i scenerii, w której to wszystko się działo. W Indonezji, Tajlandii i na Cejlonie ćwierć miliona ludzi zginęło w jednym momencie od skurczu skorupy ziemskiej; natura pokazała, do czego jest zdolna. Mord na Żydach był natomiast dziełem czysto ludzkim, wynikającym z intencji państwa niemieckiego.

Niemcy obchodzą teraz 60. rocznicę wypędzeń. Jako wypędzony ze Lwowa rozumiem, co to znaczy. Kiedy jednak mówi się wyłącznie o Niemcach wygnanych decyzją aliantów z Czechosłowacji i Polski,...

6080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]