Reklama

Ładowanie...

Lektury świąteczne

08.01.2006
Czyta się kilka minut
W Boże Narodzenie obchodzono pierwszą rocznicę tsunami. Obejrzałem wstrząsający dokument, pozlepiany z fragmentów amatorskich filmów wideo. Przy wspaniałym słońcu i bezchmurnym niebie na brzegu morza kłębią się tłumy ludzi różnych ras, nagle na horyzoncie pojawia się biała linia, która z szybkością odrzutowca zbliża się do brzegu. Wszyscy patrzą z zainteresowaniem, nie wiedząc, że chodzi o morderczą falę wywołaną podziemnym wstrząsem... Kiedy wtargnęła na ląd, na ucieczkę było już za późno.
W

W tym samym czasie czytałem znów Jarosława Marka Rymkiewicza "Umschlagplatz", książkę, którą mam od dawna, ale gdzieś się zapodziała i w Święta wypłynęła niespodzianie. To historia ponad 300 tysięcy Żydów, którzy wysłani zostali z warszawskiego Umschlagplatzu do gazu. Cała książka zbudowana jest na nadzwyczaj dociekliwej, częściowo wyobrażonej rekonstrukcji ostatnich chwil ofiar i scenerii, w której to wszystko się działo. W Indonezji, Tajlandii i na Cejlonie ćwierć miliona ludzi zginęło w jednym momencie od skurczu skorupy ziemskiej; natura pokazała, do czego jest zdolna. Mord na Żydach był natomiast dziełem czysto ludzkim, wynikającym z intencji państwa niemieckiego.

Niemcy obchodzą teraz 60. rocznicę wypędzeń. Jako wypędzony ze Lwowa rozumiem, co to znaczy. Kiedy jednak mówi się wyłącznie o Niemcach wygnanych decyzją aliantów z Czechosłowacji i Polski,...

6080

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]