Reklama

Lekkość, ale nie tylko

Lekkość, ale nie tylko

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Wiersze Julii Szychowiak łączą lekkość i ciężar: lekkość języka z ciężarem emocji.
T

Takie jest „intro”. Teksty, które przeszły do tego tomu z arkusza i dwóch poprzednich książek, zostały poddane destylacji: odciążone i dociążone równocześnie. Wcześniej poetka, odwołując się do dosyć wysłużonych literackich motywów: snu, śmierci, miłości – wykorzystywała też typowy dla nich modernistyczny sztafaż. Za wszystkimi tymi motywami ciągnął się cień literacko przysposobionej melancholii.
W nowym tomie poetka nadal pracuje z utratą, rezygnuje jednak z najbardziej oczywistych jej sygnałów, co bardzo dobrze robi jej wierszom. Jak w przypadku „Widzenia z Poprawin”, z którego pozostaje w „intro” tylko ostatnia zwrotka, będąca tu zupełnie innym wierszem, bardziej enigmatycznym i mniej „papierowym”.
Literackość działa w tym tomie także nieco inaczej. Pamiętające poezję metafizyczną niedookreślenie zostało skondensowane i poddane prawom aforystycznego skrótu. To inna niż wcześniej lekkość, bardziej wycyzelowana.
A teraz ciężar – „intro” jest „dociążone” przez podmiot, który został tu wyraźniej usytuowany: mówi z pozycji córki, lesbijki, osoby chorej (w jednym z wierszy mowa jest o schizofrenii, w innym o kaftanie) czy zaangażowanej społecznie.
Najwyraźniej Szychowiak próbuje skompromitowany poetycki język osadzać na nowo w życiu, sprawdzać sobą. Szuka nowej formuły poezji gnomicznej, zajmuje inne miejsce, z którego przemawia w nowy sposób. ©

Julia Szychowiak, INTRO, Biuro Literackie, Wrocław 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]