Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

04.04.2016
Czyta się kilka minut
29 marca – 3 kwietnia
I

INSTYTUT BEZ GAUDENA
Grzegorz Gauden, wieloletni i najlepszy w historii tej instytucji dyrektor Instytutu Książki, został odwołany ze swojego stanowiska przez Ministerstwo Kultury, które ogłaszając tę decyzję nie wskazało jeszcze następcy.

HARTWIG Z LEGIĄ HONOROWĄ
Poetka, diarystka, autorka książek o Apollinairze i Gerardzie de Nerval, tłumaczka wierszy m.in. Paula Eluarda i Maxa Jacoba, Julia Hartwig została odznaczona francuskim orderem Oficera Legii Honorowej.

ZMARŁA ZAHA HADID
Słynna architektka, jako pierwsza kobieta w historii laureatka Nagrody Pritzkera, obok m.in. Normana Fostera czy Franka Gehry’ego jeden z najbardziej znanych twórców realizacji architektonicznych przełomu wieków. Urodzona w Bagdadzie, studiowała w Londynie, karierę rozpoczynając na początku lat 90. Jej znakiem rozpoznawczym stały się swobodnie i spektakularnie kształtowane betonowe konstrukcje, jak skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku, Centrum Nauki Phaeno w Wolfsburgu, Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych w Londynie czy Riverside Museum w Glasgow. Miała 65 lat.

ZMARŁ LARS GUSTAFSSON
Poeta szwedzki, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2016. Urodzony w roku 1936, był absolwentem i wykładowcą filozofii, twórcą zaangażowanym społecznie, blogerem i obrońcą przyrody, autorem kilkudziesięciu tomów poezji, prozy i esejów. Najobszerniejszą prezentację jego poezji w języku polskim przynosi tom „Dziwne drobne przedmioty” w przekładzie Zbigniewa Kruszyńskiego (2012).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]