Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

04.05.2015
Czyta się kilka minut
28 kwietnia – 4 maja 2015
N

NAJLEPSZE WYWIADY
Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej, honorującą najlepszy wywiad opublikowany w prasie, otrzymała Małgorzata I. Niemczyńska za rozmowę pt. „Wdowy należy palić”, przeprowadzoną z Michałem Rusinkiem na łamach „Dużego Formatu”. Na drugim miejscu jury uhonorowało Jacka Żakowskiego, na trzecim ex aequo Kalinę Błażejowską (za wywiad z Krzysztofem Zanussim w „Tygodniku Powszechnym”) i Beatę Nowicką. Wśród finalistów była także Katarzyna Kubisiowska – za rozmowę z Jerzym Pilchem w „TP”.

TŁUMACZE NAGRODZENI
Nagrodę im. Karla Dedeciusa – przyznawaną przez Fundację im. Roberta Boscha polskim i niemieckim tłumaczom – otrzymają w tym roku Katarzyna Leszczyńska (autorka przekładów m.in. Herty Müller i Aglai Veteranyi) oraz Sven Sellmer, który na język niemiecki przekładał dzieła m.in. Henryka Elzenberga, Czesława Miłosza i Mariana Pankowskiego. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 12 czerwca w Darmstadt.

TŁUMACZE POSZUKIWANI
Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” oraz Instytut Książki ogłaszają konkurs na najlepsze tłumaczenia poezji Wisławy Szymborskiej na język rosyjski. Zgłoszenia – zawierające przekłady co najmniej 7 z 27 proponowanych przez organizatorów wierszy – należy przesyłać do 1 października br. na adres: szymborska@zawolnosc.eu. Laureatów wyłoni jury w składzie: Ksenia Starosielska, Igor Biełow, Andriej Chadanowicz, Jerzy Czech i Adam Pomorski. Wyniki zostaną ogłoszone 1 listopada. Więcej informacji: http://zawolnosc.eu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]