Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

19.01.2015
Czyta się kilka minut
13 – 19 stycznia
Z

ZMARŁA MIRIAM AKAVIA
Urodzona w 1927 r. w Krakowie polska Żydówka, pisarka izraelska, tworząca w języku hebrajskim, tłumaczka literatury polskiej i hebrajskiej, założycielka Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska. Więźniarka Auschwitz i Bergen-Belsen, ocalona z Holokaustu, po wojnie osiedliła się w Izraelu. W języku polskim ukazały się m.in. jej książki „Koniec dzieciństwa” i „Moje powroty”.
PASZPORTY „POLITYKI”
Otrzymali je w tym roku: Zygmunt Miłoszewski (literatura), Jan Komasa (film), Radosław Rychcik (teatr), Jakub Woynarowski (sztuki wizualne), Kwadrofonik (muzyka poważna) oraz Pablopavo (muzyka popularna). Honorowy tytuł Kreatora Kultury przyznany został Agnieszce Holland, zaś dodatkowa Nagroda Specjalna – Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny, jako współtwórcy Muzeum Historii Żydów Polskich.
NAGRODA „NOWYCH...

1800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]