Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

28.03.2022
Czyta się kilka minut
22–28 marca
W

WAŻNA PREMIERA

Do kin w USA trafił „Infinite Storm”, najnowsza produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Główną rolę zagrała dwukrotnie nominowana do Oscara Naomi Watts. W polskich kinach film pojawi się 27 maja.

BUŁGARSKIE LAURY

Tymczasem polska „Sonata” otrzymała tytuł Najlepszego Filmu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sofii. Obraz, który jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera Bartosza Blaschkego, zyskał również uznanie bułgarskich widzów, zdobywając Nagrodę Publiczności.

DUŻO CZYTANIA I SPORT

Ireneusz Kania – eseista, tłumacz, poliglota – został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Kania przekłada z kilkunastu języków, jest także znawcą filozofii buddyjskiej i kabały. W wygłoszonej laudacji krytyczka i historyczka literatury Marta Wyka przywołała słowa laureata o tym, że najważniejsze w życiu to „dużo czytania, sport i przypatrywanie się światu”. O książce laureata czytaj w recenzji Lektora.

MŁODA POLSKA W MONACHIUM

Od 25 marca w Kunsthalle München prezentowana jest ekspozycja sztuki polskiej „Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.”. Pokazano na niej dzieła m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]