Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.11.2021
Czyta się kilka minut
26 października – 1 listopada
A

AMERYKAŃSKIE KINO

Aż 110 filmów – połowa z nich po raz pierwszy w Polsce – zostanie pokazanych podczas 12. edycji American Film Festival (AFF). Impreza potrwa od 9 do 14 listopada we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty. Festiwal będzie miał formę hybrydową: seanse online wystartują na początku grudnia.

AUTOPORTRET SZLACHCICA

A już 11 listopada w Muzeum POLIN po raz pierwszy zaprezentowane zostanie płótno Maurycego Gottlieba „Autoportret w stroju polskiego szlachcica” z 1874 r. Obraz przez lata uchodził za zaginiony. „Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” – pisał w korespondencji pochodzący z Drohobycza artysta. Przeplatanie się wątków polskich i żydowskich obecne jest także w jego malarstwie.

ARCHITEKTURA MODERNISTYCZNA

W czwartki o 17.50 na antenie TVP Kultura oglądać można serial dokumentalny „Rzeczpospolita modernistyczna” poświęcony polskiej architekturze lat 20. i 30. XX w. Jego bohaterami są nie tylko gmachy dużych miast (Warszawa, Katowice, Gdynia, Poznań), ale także mniejszych miejscowości (Jurata, Ciechocinek, Otwock). Serial będzie także dostępny na kanale internetowym Kultura 2.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]