Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

07.06.2021
Czyta się kilka minut
1–7 czerwca
S

SMOKI I LAJKONIKI

Laureatem Smoka Smoków na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym został Piotr Dumała, wyróżniony za wkład w rozwój filmu animowanego. Złotego Lajkonika otrzymał Tomasz Wysokiński, autor „Spaceru z aniołami”, zwycięstwo zaś w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, a tym samym możliwość ubiegania się o nominację do Oscara, zapewniła sobie „Dalekowschodnia golgota” w reż. Julii Serginy. Pełna lista nagrodzonych na stronie festiwalu.

KRÓL LITERATURY

Szczepan Twardoch wraz z tłumaczem jego powieści na język angielski zostali laureatami konkursu literackiego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wyróżniony „Król” ukazał się po angielsku jako „The King of Warsaw”. Autorem tłumaczenia jest Sean Gasper Bye, znany głównie z przekładów reportaży Filipa Springera, Małgorzaty Szejnert czy Lidii Ostałowskiej.

NOWY BOOKER

David Diop, 55-letni Francuz o senegalskich korzeniach i specjalista od XVIII-wiecznej literatury, został natomiast laureatem Międzynarodowego Bookera za powieść „W nocy każda krew jest czarna”. Jeszcze w tym roku nagrodzoną książkę przeczytamy po polsku.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]