Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

17.12.2019
Czyta się kilka minut
10–16 grudnia
P

POŻEGNANIE

Zmarła Marie Fredriksson, kompozytorka i wokalistka popularnego zespołu Roxette. Pod koniec lat 80. szwedzki duet (Fredriksson grała z Perem Gessle) był jedną
z najbardziej znanych grup na świecie. W 1989 r. zajął 1. miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100. Nagrał 10 płyt, które rozeszły się w ponad 60 mln egzemplarzy. W 2016 r. zespół odwołał wszystkie koncerty ze względu na chorobę wokalistki.

POLONIA

W Krakowie, po dwóch latach dopasowywania kolorowych fragmentów szkła i ich odcieni, ukończono prace nad zaprojektowanym przez Stanisława Wyspiańskiego witrażem „Polonia”. Wyspiański przygotował go w 1894 r. dla Katedry Lwowskiej, jednak pomysł okazał się zbyt kontrowersyjny. Dziś dzieło jest częścią zmodernizowanej ekspozycji krakowskiego Muzeum Witrażu.

POPULARNE

Google jak co roku informuje, czym żyliśmy przez ostatnich 12 miesięcy. Najpopularniejszą pisarką 2019 r. była oczywiście Olga Tokarczuk. W kategorii „Film” zwyciężył „Irlandczyk” Martina Scorsese, który polską premierę miał pod koniec listopada. Zaraz za nim uplasował się „Joker” Todda Phillipsa. Najpopularniejszym serialem okazała się emitowana przez TVP „Zniewolona” – wyprzedziła nawet „Czarnobyl” produkcji HBO.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]