Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

11.03.2019
Czyta się kilka minut
4 – 10 marca
S

Sieć

Czy Spotify i Netflix zdrożeją? Rząd planuje opodatkowanie „cyfrowych gigantów” i platform streamingowych. To prawdopodobnie jeden z pomysłów na sfinansowanie tzw. piątki Morawieckiego, czyli obiecanego w kwietniu ubiegłego roku pakietu reform, obejmującego m.in. niższe podatki dla małych przedsiębiorców czy wyprawki dla uczniów. Podatek taki ma, według wyliczeń kancelarii premiera, przynieść dochód w wysokości miliarda złotych rocznie. Zapłacą prawdopodobnie użytkownicy.

Galeria

Do połowy kwietnia w londyńskiej galerii Patrick Heide Contemporary Art oglądać możemy zdjęcia polskiego fotografa Michała Iwanowskiego wykonane w ramach projektu „Go home, Polish”. Inspiracją było hasło, które artysta zobaczył na jednym z murów w Cardiff zaraz po brexitowym referendum. Iwanowski wyruszył w pieszą podróż z Walii do Polski, którą udokumentował fotograficznie. Jego wcześniejszy projekt obejmował trasę z Kaługi w Rosji do Wrocławia – to droga, którą w 1945 r. pokonał jego dziadek, uciekając z sowieckiego obozu.

Uniwersytet

Na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie otwarto pierwszą na świecie katedrę arabskiej literatury chrześcijańskiej. Jej celem jest badanie literatury chrześcijan bliskowschodnich, a kierownikiem – prof. Pilar González Casado, która poza literaturą wykłada także język syryjski.

Wydawnictwo

Po sześciu latach działalności z czytelnikami żegna się Wydawnictwo Komiksowe. To dzięki niemu przeczytaliśmy po polsku m.in. „Codzienną walkę” Manu Larceneta czy „Kota rabina” Joanna Sfara – książki popularnych francuskich autorów, nagradzane także przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Wydawca ma na swoim koncie łącznie ponad sto tytułów i wyróżnienia na międzynarodowych targach i festiwalach.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]