Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

11.03.2019
Czyta się kilka minut
4 – 10 marca
S

Sieć

Czy Spotify i Netflix zdrożeją? Rząd planuje opodatkowanie „cyfrowych gigantów” i platform streamingowych. To prawdopodobnie jeden z pomysłów na sfinansowanie tzw. piątki Morawieckiego, czyli obiecanego w kwietniu ubiegłego roku pakietu reform, obejmującego m.in. niższe podatki dla małych przedsiębiorców czy wyprawki dla uczniów. Podatek taki ma, według wyliczeń kancelarii premiera, przynieść dochód w wysokości miliarda złotych rocznie. Zapłacą prawdopodobnie użytkownicy.

Galeria

Do połowy kwietnia w londyńskiej galerii Patrick Heide Contemporary Art oglądać możemy zdjęcia polskiego fotografa Michała Iwanowskiego wykonane w ramach projektu „Go home, Polish”. Inspiracją było hasło, które artysta zobaczył na jednym z murów w Cardiff zaraz po brexitowym referendum. Iwanowski wyruszył w pieszą podróż z Walii do Polski, którą udokumentował fotograficznie. Jego wcześniejszy projekt obejmował trasę z Kaługi w Rosji do Wrocławia – to droga, którą w 1945 r. pokonał jego dziadek, uciekając z sowieckiego obozu.

Uniwersytet

Na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie otwarto pierwszą na świecie katedrę arabskiej literatury chrześcijańskiej. Jej celem jest badanie literatury chrześcijan bliskowschodnich, a kierownikiem – prof. Pilar González Casado, która poza literaturą wykłada także język syryjski.

Wydawnictwo

Po sześciu latach działalności z czytelnikami żegna się Wydawnictwo Komiksowe. To dzięki niemu przeczytaliśmy po polsku m.in. „Codzienną walkę” Manu Larceneta czy „Kota rabina” Joanna Sfara – książki popularnych francuskich autorów, nagradzane także przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Wydawca ma na swoim koncie łącznie ponad sto tytułów i wyróżnienia na międzynarodowych targach i festiwalach.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]