Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

07.01.2019
Czyta się kilka minut
31 grudnia 2018 – 6 stycznia 2019
P

Popularni

Najpopularniejszym muzeum świata był w 2018 r. paryski Luwr: odwiedziło go ponad 10 mln osób. Dyrekcja muzeum uważa, że znaczny wzrost popularności muzeum zawdzięcza nagranemu we wnętrzach Luwru teledyskowi amerykańskich twórców Beyoncé i Jay-Z. Amerykanie stanowią tu jedną z najliczniejszych grup zwiedzających.

Kreatywni

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli algorytm, który pozwala automatycznie zamienić dowolny film na komiks. Po bezpłatnym (dla plików do objętości 50 megabajtów) przesłaniu nagrania Comixify wybiera jego najciekawsze klatki, a po uzyskaniu komiksowych ramek – nakłada na nie efekty graficzne. W najbliższym czasie program zostanie rozbudowany o moduł umożliwiający automatyczne generowanie tekstowych „dymków”. Po tym, jak o algorytmie napisał prestiżowy „MIT Technology Review”, z twórcami Comixify kontaktują się producenci filmowi i wydawcy z całego świata.

Wściekli

Andrea Camilleri, Joseph Conrad, Tahar Ben Jelloun – z twórczością tych autorów będą musieli zapoznać się mieszkańcy włoskiego miasteczka Luzzara, jeśli publicznie kogoś obrażą. „Chciałem rzucić kulturowe wyzwanie zachowaniom, które mają destrukcyjny wpływ na naszą wspólnotę” – wyjaśnił Andrea Costa, burmistrz Luzzary. Powstała specjalna strona, poprzez którą można zgłaszać sprawców werbalnej przemocy, oraz karna lista lektur i filmów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]