Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

07.01.2019
Czyta się kilka minut
31 grudnia 2018 – 6 stycznia 2019
P

Popularni

Najpopularniejszym muzeum świata był w 2018 r. paryski Luwr: odwiedziło go ponad 10 mln osób. Dyrekcja muzeum uważa, że znaczny wzrost popularności muzeum zawdzięcza nagranemu we wnętrzach Luwru teledyskowi amerykańskich twórców Beyoncé i Jay-Z. Amerykanie stanowią tu jedną z najliczniejszych grup zwiedzających.

Kreatywni

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli algorytm, który pozwala automatycznie zamienić dowolny film na komiks. Po bezpłatnym (dla plików do objętości 50 megabajtów) przesłaniu nagrania Comixify wybiera jego najciekawsze klatki, a po uzyskaniu komiksowych ramek – nakłada na nie efekty graficzne. W najbliższym czasie program zostanie rozbudowany o moduł umożliwiający automatyczne generowanie tekstowych „dymków”. Po tym, jak o algorytmie napisał prestiżowy „MIT Technology Review”, z twórcami Comixify kontaktują się producenci filmowi i wydawcy z całego świata.

Wściekli

Andrea Camilleri, Joseph Conrad, Tahar Ben Jelloun – z twórczością tych autorów będą musieli zapoznać się mieszkańcy włoskiego miasteczka Luzzara, jeśli publicznie kogoś obrażą. „Chciałem rzucić kulturowe wyzwanie zachowaniom, które mają destrukcyjny wpływ na naszą wspólnotę” – wyjaśnił Andrea Costa, burmistrz Luzzary. Powstała specjalna strona, poprzez którą można zgłaszać sprawców werbalnej przemocy, oraz karna lista lektur i filmów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]