Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.11.2017
Czyta się kilka minut
30 października – 5 listopada

„Do komina murzyna! Murzyna!”

Spektakl pod tym tytułem zrealizował w sopockim Teatrze Wybrzeże Zbigniew Brzoza, opierając go na słynnych analizach Victora Klemperera, obserwującego zmiany w języku i obyczajowości hitlerowskich Niemiec. Reżyser mówi „Gazecie Wyborczej”, że Klemperer „notował błyskotliwą karierę nowych albo zapomnianych pojęć i zwrotów, takich jak: »niemiecka godność«, »powstawanie z kolan po latach dyktatu wersalskiego«”. Słowa Brzozy brzmią niepokojąco współcześnie: „piętnaście lat demokracji Republiki Weimarskiej przyniosło prawa wyborcze, parlament, wolność prasy, ale przeciętnym Niemcom kojarzyło się z bezradnością państwa, wykluczeniem ekonomicznym, bezrobociem, i upokorzeniem. Resentymenty grup społecznych, które doszły do władzy [po przewrocie nazistowskim], musiały zaowocować jakąś formą odwetu na osobach kojarzonych z dotychczasową władzą”.

Cranach we Wrocławiu

Dzieła Lucasa Cranacha i jego uczniów można oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym, zorganizowanej w 500. rocznicę reformacji.

Ćwierć wieku Camerimage

11 listopada w Bydgoszczy rozpocznie się 25. Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Wśród gości będą m.in. David Lynch oraz Kenneth Branagh, który zaprezentuje najnowsze dzieło, współczesną wersję „Morderstwa w Orient Expresie”, w której zagrał oczywiście Herkulesa Poirot.

Żegnaj, Franku Underwoodzie

Netflix zdecydował, że Kevin Spacey zostanie odsunięty od gry w „House of Cards”, a także w żaden inny sposób nie będzie współpracował z portalem filmowym. Stało się tak po serii oskarżeń o molestowanie seksualne, jakie pod adresem gwiazdora skierowali męscy członkowie ekipy „House of Cards”. Całą sprawę rozpoczęło wyznanie Anthony’ego Rappa, którego Spacey miał próbować uwieść, gdy ten miał 14 lat.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]