Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

27.03.2017
Czyta się kilka minut
21–27 marca
Ś

ŚMIERĆ REDAKTORA
Zmarł Robert B. Silvers, wraz z Barbarą Epstein współzałożyciel, a następnie przez ponad pół wieku redaktor „The New York Review of Books”. Dzięki jego pracy ten dwutygodnik stał się niewątpliwie najlepszą gazetą literacką na świecie, sam Silvers jednak mówił, że z punktu widzenia pisma tylko „pisarz się liczy, redaktor to pośrednik. Jedyna rzecz, której powinien się wystrzegać, to przypisywanie sobie zasług”. Miał 87 lat.

GOŚCIE FESTIWALU MIŁOSZA
Jego organizatorzy ogłosili program kolejnej edycji, która odbędzie się w dniach 8-11 czerwca, opatrzona tytułem eseistycznej książki poety – „Zaczynając od moich ulic”. Wśród gości znajdą się: Antjie Krog z RPA, Linn Hansén ze Szwecji, austriacka poetka Evelyn Schlag, Czech Petr Hruška, niemiecki twórca Joachim Sartorius, jeden z najbardziej znanych poetów amerykańskich – Robert Pinsky, a także twórcy polscy: Ewa Lipska, Anna Piwkowska, Marcin Świetlicki oraz Adam Zagajewski. Inauguracyjny wykład wygłosi prof. Tadeusz Sławek, festiwalowe debaty poświęcone będą m.in. „mitowi artysty w kulturze narcyzmu”, odbędzie się też premiera opartej na wierszach Miłosza sztuki „Po wygnaniu” w reż. Tomasza Cyza. Dyrektorem artystycznym Festiwalu został Krzysztof Siwczyk, poeta i krytyk literacki. Więcej informacji: www.miloszfestival.pl

SYRENA W MUZEUM
Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma nową tymczasową siedzibę – w pawilonie położonym nad Wisłą, w pobliżu Centrum Nauki Kopernik. Zgodnie z tonacją tego miejsca pierwsza wystawa nosi tytuł „Syrena herbem twym zwodnicza”, prezentując zarówno ewolucję wizerunku herbu stolicy, jak i przede wszystkim odnoszące się do niego dzieła artystów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]