Reklama

Kształcenie obcokrajowców szansą dla polskiej gospodarki

Kształcenie obcokrajowców szansą dla polskiej gospodarki

08.06.2015
Czyta się kilka minut
Polska staje przed wyzwaniem pogłębiającego się niżu demograficznego. Krajowa gospodarka wyczerpała proste rezerwy rozwojowe, a nasze kontakty ze światem, także w przypadku uczelni wyższych, są ograniczone.
S

Szansą na wyjście obronną ręką z tej sytuacji są innowacje, ale pod tym względem zajmujemy odległe miejsce w europejskich rankingach. Możemy jednak te problemy przekuć w sukces.
Uczelnie muszą jakoś zrekompensować zmniejszającą się liczbę rodzimych studentów. Polska powinna zachęcać obcokrajowców z wysokim potencjałem intelektualnym, aby kształcili się w naszym kraju. Mimo że liczba zagranicznych studentów wzrasta dynamicznie, to stanowią oni jedynie 2 proc. akademickiej populacji w naszym kraju (około 36 tys. osób). Tymczasem Niemcy kształcą 8 razy więcej, a Brytyjczycy 14 razy więcej obcokrajowców niż my. Dlaczego? Dobre uczelnie i lepszy poziom życia przyciągają. Nie tłumaczy to jednak tak dużej różnicy – łatwo wskazać jej przyczyny. Tylko część polskich uczelni oferuje kształcenie w języku angielskim. Problemem są także wizy studenckie: otrzymać je można tylko w drodze decyzji konsula. Co więcej, Polska nadal nie ma przejrzystej i przemyślanej polityki migracyjnej.
Kraje, które rozumieją wartość tego potencjału, wspierają finansowo zagranicznych studentów. Liderem w tej dziedzinie jest Wielka Brytania, gdzie można wybierać spośród 3 tys. programów stypendialnych finansowanych z różnych, nie tylko publicznych, źródeł.
Także przedsiębiorcy mogą skorzystać na kształceniu obcokrajowców – zwłaszcza w przypadku zawodów deficytowych. Ponadto warto wykorzystywać środki pomocowe z Unii Europejskiej, by wspierać wspólne zakładanie firm przez młodych Polaków i ich kolegów z zagranicy. Może to być źródłem wielu innowacji.
Na koniec należy jednak zastrzec, że zwiększenie liczby zagranicznych studentów nie wystarczy, by poprawić sytuację finansową naszych uczelni. ©

Prof. dr hab. inż. TADEUSZ POMIANEK, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]