Reklama

Ksiądz też ma serce

Ksiądz też ma serce

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Jeśli prawdą jest, że ze wszystkiego można zrezygnować, ale nie z miłości, to stwierdzenie: "»Wystarczy mi miłość Boga i do Boga« jest równie fałszywe jak złote zegarki Omega, które sprzedają w Neapolu za 30 euro.
Ż

Żeby się jednak o tym przekonać, musisz się zatrzymać i »zadrapać powierzchnię«". Trudno uwierzyć, że to zdanie księdza padło na forum poświęconym życiu uczuciowemu i emocjonalnemu kapłanów, którego zapisem jest zredagowana przez Marca Garzonio książka "Serce kapłana", z przedmową kard. Carla Marii Martiniego. Dotyczy życia uczuciowego kapłana w celibacie.

Wyjątkowa jest szczerość świadectw kapłanów oraz świeckich psychoanalityka i psychoterapeuty, którzy mają doświadczenie pracy z problemami emocjonalnymi księży. Pokazują, jak samotność dotyka prezbiterów, jak wpływa na nich odziedziczony kulturowo i religijnie lęk przed bliskością (intymnością) i kobietą, a także "nomadyzm" księży, który można streścić w dwóch "przykazaniach": kochać wszystkich albo nikogo - kochać na zawsze albo wcale. Ale wyeliminowanie uczuciowości z życia kapłańskiego, by wyeliminować...

2581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]