Reklama

Ładowanie...

Kroniki kryzysu

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Boy-Żeleński, Antoni Słonimski. Ci się udali, na koniec dwóch z prawdziwego zdarzenia - urzeczywistnionych - pisał Gombrowicz, dokonując w 1955 roku w Dzienniku miażdżącego bilansu literatury Dwudziestolecia. Wiersze Słonimskiego nie brały mnie, jego poezja wybuchała mi w prozie, z kronik w »Wiadomościach«....
D

Dodawał jednak, że “ta bodaj jedyna proza w Niepodległości sprawnie funkcjonująca była ściąganiem z wyżyn w dół, na grunt zdrowego rozsądku i przeciętnego trzeźwego myślenia". “Mógłbym na to odpowiedzieć, że walka o zdrowy rozsądek to nie tak mało" - replikował po latach Słonimski w “Alfabecie wspomnień". Można by jeszcze wtrącić, że bywają epoki, w których niedostatek zdrowego rozsądku daje się szczególnie we znaki.

***

“Kroniki tygodniowe", publikowane przez Słonimskiego na łamach “Wiadomości Literackich" od czerwca 1927 r. do wybuchu wojny, uczyniły ze znanego już poety, satyryka i recenzenta teatralnego jednego z najbardziej czytanych autorów polskich, wielbionego i nienawidzonego klasyka felietonu. Po raz pierwszy doczekały się pełnego wydania książkowego; tomy pierwszy (1927-1931) i drugi (1932-1935) ukazały się w roku...

7604

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]