Kronika religijna (23-29 X)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O potrzebie misyjnego zaangażowaniu całego Kościoła mówił Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (22 października). Nawiązując do obchodzonej w tym dniu 80. Niedzieli Misyjnej, Papież zwrócił uwagę, że "misja wypływa zawsze z serca przemienionego przez miłość Boga, o czym świadczą niezliczone dzieje świętych i męczenników, którzy na różne sposoby oddali życie w służbie Ewangelii". Przypomniał także o powszechności powołania misyjnego, a po modlitwie pozdrowił muzułmanów, którzy obchodzili zakończenie Ramadanu: "Wszystkim przesyłam życzenie spokoju i pokoju" - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę na "dramatyczny kontrast, jaki z tym klimatem radości stanowią doniesienia z Iraku", gdzie niewinni ludzie padają ofiarą przemocy "dlatego tylko że są szyitami, sunnitami bądź chrześcijanami".
  • Środowa audiencja generalna: Papież rozpoczął nowy cykl katechez poświęcony postaciom pierwotnego Kościoła. Przypomniał życie i działalność apostolską św. Pawła. Wzywając do naśladowania Apostoła Narodów, podkreślił: "To, co się liczy, to umieszczenie w centrum własnego życia Jezusa Chrystusa tak, aby naszą tożsamość wyróżniało w sposób zasadniczy spotkanie z Chrystusem i Jego Słowem. W Jego świetle wszelka inna wartość jest odzyskana i zarazem oczyszczona z ewentualnego balastu".

Kard. Stanisław Dziwisz uroczyście objął kościół tytularny - rzymską bazylikę Santa Maria del Popolo. Metropolita krakowski otrzymał tytularną świątynię z chwilą wyniesienia do godności kardynała.
Kard. Tarcisio Bertone zaprzeczył, jakoby siostra Łucja przepowiedziała śmierć Janowi Pawłowi I. Ta plotka pojawiła się w filmie o Albino Lucianim wyemitowanym przez włoską telewizję. Watykański sekretarz stanu wyjaśnił: "Doskonale pamiętam, że 9 grudnia 2003 r. udałem się do Coimbry, gdzie odprawiłem Mszę dla wspólnoty karmelitańskiej, mogłem też odbyć kilkugodzinną rozmowę z siostrą Łucją. Przy tej okazji omówiłem z nią sprawę jej kontaktów z Janem Pawłem I. Siostra zapewniła mnie, że z jej strony nie było mowy o przepowiedni czy wróżbie związanej z Albino Lucianim. Dopiero po jego odjeździe westchnęła głośno do sióstr: Nie miałabym nic przeciwko temu, by został papieżem".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Powstrzymanie emigracji chrześcijan z Bliskiego Wschodu było głównym tematem dorocznego spotkania siedmiu patriarchów katolickich nieopodal Bejrutu. W obradach udział wzięli patriarchowie: maronicki - Nasrallah Pierre Sfeir, melchicki - Gregorios III Lahham, koptyjski - Antonios Nagib, syryjski - Butros VIII Abdel Ahad, łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah, chaldejski - Emmanuel III Delly i ormiański - Nerses Bedros XIX Tarmuni. Patriarcha Nerses, gospodarz spotkania, potępił postępowanie niektórych państw arabskich, które traktują chrześcijan jak obywateli drugiej kategorii i wysłanników Zachodu.
  • "Dziękuję Polsce za pomoc okazaną w 1956 roku, gdy czuliśmy się sami i stłamszeni" - powiedział kard. Péter Erdő przy okazji obchodów 50. rocznicy powstania węgierskiego. "Walki w Budapeszcie wybuchły w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w Poznaniu. Nasz niewielki naród, ze specyficznym językiem został tragicznie doświadczony. Najechała na nas ogromna siła ze Wschodu. Czuliśmy się samotni. I wtedy przyszła olbrzymia pomoc z Polski: wielka ilość krwi i odzieży" - dodał prymas Węgier. Wspominał: "Mój tato otrzymał wtedy z Polski zimowy płaszcz i nosił go przez wiele następnych lat. Nie dlatego, że nie mógł mieć innego, ale dlatego, że to był płaszcz z Polski, znak pomocy 56. roku".
  • Benedykt XVI mianował ks. Jana Niemca, kapłana diecezji rzeszowskiej, biskupem pomocniczym łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej na Ukrainie. Duchowny był dotychczas rektorem Wyższego Seminarum Duchownego w Gródku Podolskim.
  • Wśród biskupów i księży Francji istnieje silna opozycja wobec pomysłu powrotu Mszy w starym rycie - doniosła agencja "Infocatholo". Sponsorowany przez francuski Episkopat serwis poinformował, że 35 biskupów i księży wystosowało do Benedykta XVI apel, by nie ogłaszał dokumentu, w którym - jak twierdzą media - zamierza poszerzyć możliwość odprawiania Mszy trydenckiej. Zdaniem duchownych, byłoby to równoznaczne z "wpychaniem nas z powrotem w liturgiczne życie innej epoki". Bp Rober Le Gall z Tuluzy powiedział dziennikowi "La Croix", że papieska decyzja "stworzyłaby poważne trudności, szczególnie dla tych, którzy pozostają wierni Soborowi Watykańskiemu II".
  • Kto będzie prześladować rzekome czarownice, zostanie wykluczony z Kościoła - ostrzegł bp Henrik Te Maarssen z diecezji Kundiawa w Papui Nowej Gwinei. W niektórych regionach kraju dochodzi do aktów okrucieństwa przeciw osobom, które oskarża się o uprawianie czarów. Hierarcha wspomniał o kobiecie, którą skazano z tego powodu na więzienie. Po interwencji Kościoła rzekomą czarownicę zwolniono, a władze kościelne pomogły jej zmienić miejsce zamieszkania. Wszystko na próżno: kobietę zamordowano, a potem zgwałcono jej córkę.

I W POLSCE

  • W Kiełpinie odbył się w pogrzeb 14-letniej Ani, która odebrała sobie życie po tym, jak szkolni koledzy rozebrali i upokorzyli ją na oczach klasy (27 października). Żałobną liturgię w kościele św. Jana Chrzciciela wspólnie z metropolitą gdańskim odprawili proboszcz i katecheta z gimnazjum nastolatki. "Nikogo w tej chwili nie chcemy potępiać, ale chcemy zastanowić się nad tym, do czego może człowiek doprowadzić siebie i innych" - stwierdził abp Tadeusz Gocłowski.
  • Obchody 50-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie: uroczyście otwarto nową siedzibę przy ul. Freta 20/24a, którą kupiono i zaadoptowano dzięki wsparciu tysiąca osób prywatnych i rodzin, a także wielu fundacji i firm (24 października). Klub przyznał po raz pierwszy tytuł "Pontifexa - budowniczego mostów". Laureatem został prof. Andrzej Zoll. Z okazji jubileuszu wielu wybitnych członków KIK-u otrzymało medale i odznaczenia. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wyróżniono m.in. bp. Bronisława Dembowskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. Jan Turnau, Złoty Krzyż Zasługi - Piotr Cywiński, obecny szef Klubu.
  • Sejm debatował nad zapisem Konstytucji o ochronie życia poczętego (26 października, zob. komentarz ks. Adama Bonieckiego na str. 3).
  • Znowelizowana ustawa o IPN nie wyraża odpowiedzialności za prawdę i szacunku dla osoby ludzkiej - stwierdzili członkowie Zespołu Opinii Etycznej, który przed ponad rokiem powołał abp Józef Życiński. W wydanym 26 października oświadczeniu Zespół przypomniał, że nie można jednakowo traktować świadomych donosicieli i tych, których bez ich wiedzy i zgody zarejestrowano jako tajnych współpracowników. Dlatego członkowie ZOE apelują o przygotowanie nowego projektu ustawy. Oprócz metropolity lubelskiego dokument podpisali: bp Tadeusz Pieronek, Magdalena Bajer, Władysław Bartoszewski, Wiesław Chrzanowski, Barbara Skarga, Karol Modzelewski, Andrzej Zoll i ks. Andrzej Szostek.
  • Teoria ewolucji została przyjęta w nauczaniu kościelnym. Nigdy jednak Kościół nie zgodził się na tezę, że także dusza ludzka jest wynikiem ewolucyjnego procesu - stwierdził bp Stanisław Wielgus podczas Mszy w katedrze w Płocku na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Sejmiku Rodzinnego (27 października). Przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu przyznał, że ludzkie ciało "bez wątpienia ulegało procesom ewolucyjnym". Jednak "w pewnym momencie zaistniała między nami a zwierzętami istotna różnica. To był moment stworzenia człowieka, moment, w którym Bóg uduchowił ludzkie ciało".
  • "Drodzy kierowcy, proszę w imię pamięci o swoich zmarłych i miłości do swoich bliskich: siadajcie za kierownicą trzeźwi" - napisał abp Damian Zimoń w apelu, który odczytano w kościołach archidiecezji katowickiej (29 października). Arcybiskup zwrócił się również do pasażerów: "Miejcie odwagę wymagać trzeźwości od waszych mężów, ojców, braci, szwagrów siadających za kierownicę. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczne podróżowanie".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2006