Kronika religijna (22-28 V)

STOLICA APOSTOLSKA
 • O zbliżającym się Światowym Dniu Środków Przekazu i o solidarności z głodującymi mówił Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Regina Caeli" (21 maja). Papież podkreślił, że Kościół przywiązuje do mediów dużą wagę, gdyż "stanowią one ważny nośnik szerzenia Ewangelii oraz sprzyjają solidarności między narodami, zwracając uwagę na wielkie problemy naszych czasów". Nawiązał także do inicjatywy "Świat maszeruje przeciw głodowi", ogłoszonej przez Światowy Program Wyżywienia ONZ. "Gorąco życzę, aby dzięki wkładowi wszystkich można było przezwyciężyć plagę głodu, która wciąż jeszcze dręczy ludzkość, wystawiając na poważne niebezpieczeństwo nadzieję życia milionów osób. Mam na myśli przede wszystkim niecierpiącą zwłoki i dramatyczną sytuację w Darfurze w Sudanie" - powiedział Benedykt XVI.
 • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował refleksję o postaci św. Piotra i jego miejscu w pierwotnym Kościele. Przypomniał, że "Kościół żyje w osobach". "Szkoła wiary to nie marsz triumfalny, ale droga usiana cierpieniami i miłością, próbami i wiernością, którą należy odnawiać codziennie. Piotr, który obiecywał bezwzględną wierność, poznaje gorycz i upokorzenie zaparcia się: zuchwały, na własnej skórze uczy się pokory. Piotr również musi nauczyć się być słabym i potrzebującym przebaczenia" - powiedział Benedykt XVI. Na zakończenie katechezy Papież nawiązał do zbliżającej się podróży do Polski, "ojczyzny umiłowanego Papieża Jana Pawła II". "Dziękuję Bogu za to, że daje mi możliwość zrealizowania marzenia, które od dawna nosiłem w sercu. Drodzy bracia i siostry, proszę was, byście towarzyszyli mi modlitwą w tej podróży apostolskiej, którą podejmuję z wielką nadzieją i którą zawierzam Najświętszej Pannie, tak bardzo czczonej w Polsce. Niech Ona prowadzi moje kroki, ażebym mógł utwierdzić w wierze umiłowaną wspólnotę katolicką w Polsce i zachęcić ją do podjęcia, w żywej pracy ewangelizacyjnej, wyzwań obecnej chwili. Niechaj Maryja wyjedna całemu temu narodowi odnowioną wiosnę wiary i obywatelskiego postępu, przy zachowaniu stale żywej pamięci o moim wielkim Poprzedniku" - powiedział Benedykt XVI.
 • Zbliżone do kół watykańskich jezuickie pismo "La Civilta Cattolica" twierdzi, że Kościół nie zamierza odstąpić od swojego nauczania na temat prezerwatyw, nawet w odniesieniu do AIDS. Ma o tym świadczyć m.in. fakt, że 11 i 13 maja Benedykt XVI dwukrotnie odniósł się do encykliki Pawła VI "Humanae vitae", która odrzuciła jakąkolwiek antykoncepcję.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • Kościół "patriotyczny" w Chinach będzie kontynuował politykę nominacji i wyświęcania biskupów bez zgody Watykanu - zapowiedzieli "patriotyczni" biskupi tego kraju, którzy uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez władze komunistyczne. Przybyło na nie 20 z 66 hierarchów, którzy tworzą - powołany do istnienia bez zgody Watykanu - episkopat chiński.
 • Kard. Cormac Murphy-O’Connor wezwał kraje muzułmańskie, by zapewniły chrześcijanom takie same prawa, jakimi w krajach Zachodu cieszą się muzułmanie. Katolicki prymas Anglii wezwał brytyjskich wyznawców islamu, by nie milczeli, gdy w krajach muzułmańskich odmawia się chrześcijanom prawa do wolności religijnej. "Gdy religijne prawa mniejszości nie są respektowane w imię islamu, wtedy w innych rejonach świata twarz islamu zostaje splamiona" - podkreślił.

...I W POLSCE

 • Strajk polegający na odchodzeniu od łóżka jest niezrozumiały, pacjent nie jest towarem - powiedział biskup polowy WP Tadeusz Płoski do uczestników
 • 70. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze. Kaznodzieja z ubolewaniem mówił o symptomach kryzysu finansowego w służbie zdrowia: o niedofinansowaniu zawodu lekarzy i pielęgniarek, o wyjazdach za chlebem specjalistów, a przez to o braku wystarczającego personelu medycznego. "Mówimy »nie« wobec zakamuflowanej ogólnonarodowej eutanazji, polegającej na odkładaniu w czasie leczenia osób, które tego natychmiast potrzebują. Jesteśmy przeciwko wszelkim nadużyciom moralnym, które mają znamiona korupcji. Służba Zdrowia ma zadanie przywrócić duchową nadzieję ubogim, nadzieję na wyjście z choroby, powrót do zdrowia, ale też nadzieję na lepsze traktowanie, na miłość i serce bliźniego" - apelował bp Płoski.
 • Spłonął dach kościoła św. Katarzyny - najstarszej świątyni w Gdańsku. Metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski zapowiedział odbudowę świątyni. W Gdańsku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła św. Katarzyny, na którego konto (Bank Millennium, nr 88 1160 2202 0000 0000 7530 0999) można wpłacać ofiary. Finansowe wsparcie obiecało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz urzędy marszałkowski i wojewódzki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2006