Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Uroczystymi nieszporami w Bazylice Św. Jana na Lateranie rozpoczął się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II (28 czerwca). To wydarzenie oraz ceremonię wręczania paliuszy relacjonuje ks. Adam Boniecki na stronie 1.
  • “Jako Biskup Rzymu papież pełni jedyną w swoim rodzaju i niezastąpioną służbę Kościołowi powszechnemu" - przypomniał Benedykt XVI przed modlitwą “Anioł Pański" w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła. “Poczynając od podwójnego wydarzenia męczeństwa Piotra i Pawła, wszystkie Kościoły zaczęły patrzeć na Kościół Rzymu jako na centralny punkt odniesienia, gdy chodzi o jedność doktrynalną i pastoralną" - dodał Benedykt XVI. Podkreślił, że urząd papieski “jest stałą i widzialną zasadą oraz podstawą jedności biskupów i wszystkich wiernych".
  • Dialog ekumeniczny potrzebuje “nowych kroków i gestów", które doprowadziłyby do przezwyciężenia nieporozumień i podziałów. Takie przekonanie Papież wyraził podczas spotkania z delegacją patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola, która jak co roku przybyła do Watykanu na uroczystość świętych Piotra i Pawła. “Jedność, o jaką zabiegamy, nie jest ani wchłonięciem, ani połączeniem, lecz poszanowaniem wielu form pełni Kościoła, który zgodnie z wolą swego założyciela, Jezusa Chrystusa, ma być zawsze jeden, święty, powszechny i apostolski" - powiedział Benedykt XVI. Papież prosił delegatów o przekazanie patriarsze Bartłomiejowi I wyrazów wdzięczności za jego starania na rzecz wznowienia prac międzynarodowej komisji katolicko-prawosławnej (zobacz obok artykuł Józefa Majewskiego).
  • Watykan skrytykował inicjatywy ustawodawcze w Kanadzie i Hiszpanii zrównujące pary homoseksualne z małżeństwami. Są to “celowe działania skierowane przeciwko naturalnej rodzinie" - czytamy w komentarzu na łamach “L’Osservatore Romano" (1 lipca). Watykański dziennik uważa, że w Kanadzie inicjatywę mniejszości usankcjonowano jako prawo państwowe mimo oporu licznych kręgów społeczeństwa.
  • Z kolei w Hiszpanii niższa izba parlamentu przegłosowała ustawę zezwalającą homoseksualistom na śluby i adopcję dzieci - mimo sprzeciwu senatu, Kościoła i opozycji.
  • Kapłańskiej tożsamości nie można nigdy równać z jakimkolwiek tytułem świeckim, funkcją społeczną czy polityczną - zaznaczył Benedykt XVI w przemówieniu do biskupów Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Hierarchowie przybyli do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. “Na podobieństwo Chrystusa, który ogołocił samego siebie przyjąwszy postać sługi, kapłan żyje w prostocie, czystości i pokornej służbie, swoim przykładem inspirując innych - powiedział Papież. - W samym sercu kapłaństwa leży Msza święta, pobożnie każdego dnia celebrowana. W obecnym Roku Eucharystii apeluję do waszych księży: bądźcie wierni temu zobowiązaniu, które stanowi centrum i misję życia każdego z was".
  • O. Zdzisław Kijas został wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. “Moim zadaniem będzie zbadanie pod kątem zgodności z doktryną i moralnością katolicką wszystkich pism Karola Wojtyły, które opublikował nie jako Papież" - wyjaśnił franciszkanin z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Niedawno o. Kijasa nominowano również na rektora Seraphicum, czyli franciszkańskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie.
  • O bezpieczeństwo na drogach w czasie wakacji zaapelował Benedykt XVI w przemówieniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (26 czerwca). “Należy walczyć z nieuwagą i lekkomyślnością, które w jednej chwili mogą zrujnować przyszłość własną i innych" - przestrzegał. Papież życzył wszystkim, by “mogli w spokoju przeżyć choć kilka dni zasłużonego wypoczynku i odprężenia".

Kościół w świecie...

  • W Szanghaju odbyła się bezprecedensowa konsekracja biskupia: ks. Joseph Xing Wenzhi przyjął sakrę - jak twierdzi - za zgodą Watykanu, chociaż należy do tzw. Kościoła patriotycznego, kontrolowanego przez komunistyczne władze i oficjalnie odrzucającego zwierzchnictwo Rzymu. Z kolei przedstawiciele miejscowego Urzędu ds. Wyznań utrzymują, że Watykan nie miał nic wspólnego z nominacją biskupa, ponieważ desygnowali go wierni, a zaaprobowało kolegium biskupów Kościoła patriotycznego. Słowa biskupa-nominata potwierdził jednak bp Joseph Zen, ordynariusz Hongkongu. Dodał, że ostatnio było kilka przypadków, gdy hierarchowie mianowani przez Watykan mogli otrzymać sakrę w Kościele patriotycznym. To - zdaniem komentatorów - symptomy poprawy w relacjach między Watykanem i Pekinem.
  • Biskupem diecezji Oruro w Boliwii został polski werbista ks. Krzysztof Białasik. 47-letni nominat pochodzi z diecezji gorzowskiej. Od dwudziestu lat pracuje jako misjonarz w Boliwii. W latach 1986-1998 był proboszczem parafii Laja w diecezji El Alto. Równocześnie kierował Instytutem Teologii Pastoralnej Aymara oraz odpowiadał na szczeblu diecezjalnym za formację katechetów z terenów rolniczych. Następnie przez sześć lat był przełożonym regionalnym werbistów. Od 1998 r. kierował Sekretariatem ds. Duszpasterstwa przy Episkopacie Boliwii.

... i w Polsce

  • “Odstąpmy od nienawiści, odstąpmy od lęków, kierujmy się miłością, która zwycięża lęki" - apelował we Lwowie abp Józef Michalik (26 czerwca). Przed greckokatolicką cerkwią Narodzenia Najświętszej Marii Panny ponad 100 tys. wiernych modliło się o pojednanie między Polakami i Ukraińcami. Uroczysta liturgia zakończyła Sobór Eucharystyczny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego; w jej trakcie zwierzchnik ukraińskich grekokatolików kard. Lubomyr Huzar i przewodniczący Episkopatu Polski odmówili modlitewny akt pojednania polsko-ukraińskiego (19 czerwca akt ogłoszono także w Polsce, na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Warszawie).
  • W homilii abp Michalik wyznał wobec “Pasterzy i Wiernych Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie", że “jako wierzący w Jezusa Chrystusa nie zawsze mieliśmy dość odwagi, aby przeciwstawić się lekceważeniu, pogardzie, a nawet nienawiści niszczącej relacje między naszymi wiernymi i naszymi narodami". Dlatego dziś “pragniemy wznieść się ponad nasze historyczne zaszłości, ponad nasze kościelne obrządki, nawet ponad naszą narodowość ukraińską i polską. Pamiętajmy przede wszystkim, że jesteśmy dziećmi Boga i chcemy szczerze powiedzieć wobec siebie słowa: przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - podkreślił metropolita przemyski. Kaznodzieja przypomniał o cierpieniach Ukraińców, Polaków, Rosjan i Niemców, Węgrów, Słowaków oraz Żydów. Zwrócił uwagę, że “wszyscy byli ofiarami nienawiści rozpętanej przez systemy totalitarne, byli wypędzani, wysiedlani, zabijani bez żadnej winy, ale wszyscy przechowali w sercach to, co najważniejsze: tęsknotę za pokojem, współpracą, za pojednaniem i wzajemną życzliwością". “Drodzy Bracia i Siostry, nad przeszłością nie mamy władzy, nie możemy zmienić tego, co już zaistniało - mówił abp Michalik. - Za bolesną historię możemy i chcemy przeprosić, przebaczyć, prosić o przebaczenie. Szczere pojednanie woła o czyny na jutro, na przyszłość".
  • Jesienią w Przysieku (diecezja toruńska) ruszy ośrodek formacji diakonów stałych - postanowił tamtejszy ordynariusz bp Andrzej Suski. O wprowadzeniu w Polsce diakonatu stałego Episkopat zadecydował na początku 2004 r. W Przysieku będą przygotowywać się kandydaci z całego kraju. Ze względu na zakres ich przyszłych obowiązków, m.in. udzielanie niektórych sakramentów (chrztu, błogosławienie małżeństw, rozdawanie Komunii), prowadzenie pogrzebów czy głoszenie homilii, diakoni muszą zdobyć wykształcenie teologiczne. Kierownik ośrodka, ks. Krzysztof Dębiec planuje, że zjazdy formacyjne będą odbywać się raz w miesiącu. Każdy z kandydatów ma również mieć ojca duchowego. Formacja potrwa cztery lata. Chętni spoza diecezji toruńskiej muszą mieć list polecający od swojego biskupa diecezjalnego. Poza tym trzeba przedstawić następujące dokumenty: pisemne przedstawienie kandydata przez proboszcza wraz z charakterystyką dotychczasowego zaangażowania duszpasterskiego, podanie kandydata z przedstawieniem motywów, życiorys, świadectwo chrztu i bierzmowania, świadectwo dojrzałości, odpis aktu chrztu oraz ślubu wraz z pisemną zgodą żony w przypadku żonatych kandydatów, zaświadczenie proboszcza o stanie wolnym w przypadku nieżonatych lub wdowców. Żonaci muszą mieć ukończone 35 lat i pięcioletni staż małżeński, nieżonaci - skończone 25 lat. Zgłoszenia należy kierować pod adresem: Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka.
  • Zmarł o. Adam Kozłowski z Tyńca (25 czerwca). Miał 62 lata, w zakonie benedyktynów spędził 31 lat. W latach 1993-2001 był opatem tynieckiego klasztoru. Wspomnienie o zmarłym, pióra Tadeusza Boruty, opublikujemy w następnym numerze “Tygodnika Powszechnego".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2005