Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • O problemie głodu i ubóstwa na świecie mówił Jan Paweł II w przemówieniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" w Castel Gandolfo. “Każdy ma obowiązek czynić użytek solidarny, a nie egoistyczny z dóbr, które posiada" - powiedział Papież, nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu. “Ta słynna karta Ewangelii jak najbardziej pasuje do problemów związanych z brakiem równowagi między bogactwem i ubóstwem w dzisiejszym świecie" - mówił Jan Paweł II, przypominając niedawną sesję ONZ w Nowym Jorku na temat walki z głodem i biedą, w której uczestniczył watykański sekretarz stanu, kard. Angelo Sodano.
  • O znaczeniu męki i śmierci Chrystusa mówił Jan Paweł II podczas środowej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra. W ramach cyklu komentującego nieszpory Papież omówił hymn z drugiego rozdziału Pierwszego Listu św. Piotra. “Chrystus wstępuje na bolesną drogę męki, nie przeciwstawiając się niesprawiedliwości i przemocy, nie złorzecząc ani nie grożąc" - zauważył Jan Paweł II. “Nie jest to ślepa i bierna rezygnacja, lecz śmiała ufność, która powinna być przykładem dla wszystkich uczniów, jacy przemierzać będą mroczne drogi próby i prześladowania".
  • Zwracając się do rodaków, Papież pozdrowił profesorów i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy pielgrzymowali do Rzymu z okazji jubileuszu uczelni.
  • Ewangelia i nauka społeczna Kościoła proponują dziś Europie nową drogę - napisał Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników 100. Francuskiego Tygodnia Społecznego w Lille. Zdaniem Papieża nie chodzi o konkretne rozwiązania, ale odwołanie do niezbędnych wartości moralnych i duchowych. Papież dodał, że integracja Europy ma być przykładem dla innych kontynentów, np. Afryki.

Kościół w świecie...

  • Kościoły chrześcijańskie w Turcji jednogłośnie popierają wstąpienie tego kraju do UE. Ks. Georges Marovich, rzecznik prasowy tamtejszego Episkopatu, powiedział, że zyskać mogą i Turcja, i Unia: poprawi się sytuacja materialna ludności w tym kraju, a Europa zyska na zachowanych w Turcji wartościach duchowo-moralnych, zapomnianych na Starym Kontynencie. “Turcja może również ułatwić kontakty i dialog między chrześcijaństwem i islamem" - powiedział Marovich. Przypomnijmy, że kard. Joseph Ratzinger stwierdził niedawno, że kulturowo i historycznie Turcja ma niewiele wspólnego z Europą i dlatego - “z całym należnym szacunkiem" - byłoby “wielkim błędem" przyznanie jej członkostwa w UE.
  • Kościół katolicki w Chinach rozwija się mimo prześladowań i represji - oświadczyła delegacja organizacji charytatywnej “Kościół w Potrzebie" po wizycie w tym kraju. “Od rewolucji kulturalnej w wielu regionach Chin nie zmniejsza się liczba powołań kapłańskich, wyższych i niższych seminariów, a i klasztory nie świecą pustkami". Zaciera się także podział na parafie tzw. Kościoła patriotycznego, uznawanego przez państwo i parafie nieoficjalne, pod egidą prześladowanego Kościoła podziemnego.
  • W ostatnich miesiącach 10 709 Austriaków wystąpiło z Kościoła katolickiego w archidiecezji wiedeńskiej. Kard. Christoph Schönborn podkreślił, że w obliczu skandali homoseksualno-pornograficznych nie może potępiać ludzi za to, że decydują się na tak drastyczny krok.
  • Amerykańska diecezja Tucson jako druga - po Portland - oficjalnie ogłosiła bankructwo, nie będąc w stanie wypłacić odszkodowań wszystkim ofiarom księży-pedofilów. “Ogłaszając upadłość - powiedział bp Gerald Kicanas - diecezja nie zamierza uniknąć odpowiedzialności ani wypłaty przyznanych już rekompensat". Niektóre diecezje w USA, znajdujące się w podobnej sytuacji, ratują się zmniejszaniem liczby parafii i wyprzedażą dóbr. Archidiecezja Boston już pozbyła się rezydencji biskupiej, za którą uzyskała blisko 100 mln dolarów.
  • Feminizm, mimo błędów, zasadniczo przyczynił się do “uznania równej godności kobiet i mężczyzn" - stwierdziło włoskie pismo jezuitów “Civilta Cattolica", którego artykuły uważa się za półoficjalne wypowiedzi kurii rzymskiej. Feminizm - czytamy - wniósł znaczący wkład w przezwyciężenie dyskryminacji kobiet, bazującej na poglądzie o ich niższym statusie. Te niesprawiedliwe postawy były wynikiem “egotyzmu i arogancji mężczyzny". Pismo odrzuca jednak obecną w niektórych nurtach ruchu feministycznego “ideologię płci", która “neguje jakąkolwiek różnicę między mężczyznami i kobietami".
  • W Monachium odbyło się drugie spotkanie Komisji Pojednawczej Patriarchatu Moskiewskiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą. Podczas rozmów pracowano nad dokumentami potrzebnymi do przywrócenia pełnej jedności między obu Cerkwiami. W oświadczeniu końcowym mówi się m.in. o statusie rosyjskiego prawosławia za granicą jako samorządnej części Patriarchatu Moskiewskiego i ustanowieniu pełnej wspólnoty eucharystycznej. Dokumenty te, po zatwierdzeniu przez zwierzchników obu Cerkwi, zostaną przedstawione do akceptacji przez ich święte synody w połowie października.

... i w Polsce

  • Abp Tadeusz Gocłowski rozpoczął procedurę odwołania ks. Henryka Jankowskiego z funkcji proboszcza. Prałatowi z parafii św. Brygidy zarzuca się deprawację nieletnich i infamię, czyli utratę dobrego imienia. Mimo to ks. Jankowski nie zamierza ustąpić: podczas niedzielnej Mszy zapowiedział, że nie podda się “agresji kłamstwa, obłudy, zazdrości i nikczemności". Ks. prof. Remigiusz Sobański, kanonista, ocenił tę wypowiedć jako “wyraźne nieposłuszeństwo kanoniczne, żeby nie użyć słowa »bunt«".
  • W Sejmie nie doszło do pierwszego czytania projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie. Marszałek Józef Oleksy przekazał dokument ekspertom, którzy stwierdzą, czy jest zgodny z konstytucją. Forsowany przez SLD projekt wprowadza m.in. nieograniczone prawo do aborcji do 12 tygodnia ciąży, a w następnych tygodniach - jeżeli ciąża zagraża życiu kobiety bądź może pogorszyć stan jej zdrowia. Przeciw ustawie zaprotestowała Rada Stała Episkopatu. Biskupi ostrzegają, że projekt “narusza konstytucyjne zasady ochrony ludzkiego życia i zdrowia". Wprowadzenie nowych przepisów “byłoby zbrodnią przeciw narodowi, zwłaszcza wobec ujemnego przyrostu naturalnego".
  • O aborcji, Funduszu Kościelnym i reformie obrad plenarnych Episkopatu dyskutowali członkowie jego prezydium. Biskupi wyrazili gotowość do rozmów o Funduszu, ale wyłącznie na forum Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz obu Komisji Konkordatowych. Rada Stała przyjęła również list poświęcony transmisji Mszy w TVP (nabożeństwa adresowane są do chorych, osób w podeszłym wieku oraz tych, którzy nie mogą iść na Mszę; pozostali zobowiązani są do “fizycznego udziału w Eucharystii w kościele"). Biskupi zdecydowali, że od nowego roku zebrania plenarne Episkopatu będą miały charakter tematyczny (pierwsze obrady w 2005 r. będą dotyczyć formacji duchowieństwa). Poza tym członkowie Rady Stałej skierowali listy na ręce prezydenta i premiera, wzywając do ratyfikacji przez Polskę konwencji zakazującej stosowania min przeciwpiechotnych (dokument opracowano w Ottawie, dotychczas z krajów europejskich nie przyjęły go tylko Polska i Finlandia).
  • Przedstawiciele dziewięciu Kościołów zaapelowali do Senatu o wycofanie projektu ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego. Reprezentanci Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Polskokatolickiego, Zielonoświątkowego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Ewangelicko-Reformowanego i katolickiego alarmują, że projekt zgłoszony przez senatorów SLD “nosi znamiona działań zmierzających do osiągnięcia doraźnych celów politycznych. Poza tym narzuca opinii społecznej ideologiczną interpretację zadań Funduszu Kościelnego, pomijając fakt utworzenia go jako formę rekompensaty za majątek Kościołów przejęty przez Państwo". Sygnatariusze apelu przypominają, że środki z Funduszu służą m.in. dziełom charytatywnym i opiekuńczym.
  • “Byłem przez te lata jednym z Was, który żył Waszym życiem, Waszymi problemami, identyfikowałem się z Wojskiem Polskim w sposób pełny" - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy dziękczynnej w katedrze polowej (26 września). 2 października abp Głódź obejmie urząd ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Żegnając się z wojskiem, ofiarował Matce Bożej Hetmance Żołnierza Polskiego Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta z Gwiazdą oraz inne odznaczenia państwowe. “Odmeldowuję się" - powiedział na koniec.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2004