Kronika

03 – 09 grudnia

09.12.2013

Czyta się kilka minut

„Kasza, mąka, ryż, stare ubrania – mówią osobie ubogiej: jesteś beznadziejny, nic więcej od życia ci się nie należy. A prawdziwy, trafiony prezent podnosi na duchu”. (Mówił podczas tegorocznego finału „Szlachetnej paczki” jej pomysłodawca ks. Jacek Stryczek).


Powstanie komisja ds. pomocy ofiarom nadużyć seksualnych. Kard. Sean O’Malley zapowiedział, że papież Franciszek utworzy specjalną komisję ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Zajmie się ona także udzielaniem pomocy i wsparcia ofiarom. Amerykański purpurat podał tę wiadomość podczas briefingu zorganizowanego na zakończenie prac ośmioosobowej Rady Kardynałów, która doradza papieżowi w przygotowywanej reformie kurii rzymskiej. Ustanowienie komisji było jedną z propozycji wysuniętych przez kardynałów, którą Franciszek zaakceptował. (O komisji pisze Michał Kelm na początku działu Wiara)


8 grudnia odbył się w RPA Narodowy Dzień Modlitwy i Refleksji ku czci zmarłego byłego prezydenta Nelsona Mandeli. Podczas nabożeństwa w kościele metodystycznym w Johannesburgu obecny prezydent kraju, Jacob Zuma, powiedział, że Mandela przebaczył tym, którzy więzili go przez 27 lat, a także sprzeciwiał się zarówno białej, jak i czarnej dominacji w kraju. – Uznaliśmy za ważne, że powinniśmy mieć dzień, w którym wszyscy jako Południowoafrykańczycy zbierzemy się razem, by modlić się za naszego pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta i zastanowić się nad jego dziedzictwem. Ale także modlić się za nasz kraj. Modlić się, byśmy nie zapomnieli o wartościach, których nas uczył – podkreślił Zuma. Podczas Mszy św. w słynnym katolickim kościele Regina Mundi w Soweto, znanym z powstania czarnoskórych mieszkańców RPA w 1976 r. przeciw narzucaniu ich dzieciom w szkołach języka białych – afrykanerskiego, ks. Sebastian J. Rossouw porównał Mandelę do „blasku księżyca”, który rozświetla noc. Wskazał, że Madiba – jak nazywano Mandelę w języku xhosa – był wzorem do naśladowania i wytyczył drogę do lepszej przyszłości, choć oczywiście „nie mógł zrobić tego sam”.


Archidiecezja warszawska ma dwóch nowych biskupów pomocniczych. Bp Józef Górzyński i bp Rafał Markowski przyjęli sakrę 7 grudnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz.


Wyróżnienie KUL „Gratae Memoriae Signum Universitatis” dla ks. prof. Michała Hellera. „Gratae Memoriae Signum Universitatis” („Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu”) to wyróżnienie ustanowione przez Senat KUL dla przyjaciół i osób szczególnie związanych z uczelnią. – Społeczność uniwersytecka pragnie wyrazić dumę z tak znakomitego absolwenta. Ponieważ zgodnie z tradycją nie przyznaje się doktoratów honorowych własnym absolwentom, wybraliśmy nagrodę „Gratae Memoriae” – tłumaczył decyzję o. prof. Marcin Tkaczyk, dziekan Wydziału Filozofii KUL. Ks. prof. Michał Heller jest absolwentem Wydziału Filozofii KUL, na którym uzyskał również stopień doktora (1966) i habilitację (1969). W 2008 r. jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką i religią. Uroczyste wręczenie dyplomu i statuetki zaplanowano na 28 stycznia 2014 r. podczas święta Wydziału Filozofii KUL.


Wzrosła liczba ataków na chrześcijan. Ponad tysiąc chrześcijan zostało zabitych od początku konfliktu w Syrii. Miejscowy Kościół zbiera świadectwa ich męczeństwa, by rozpocząć ich proces beatyfikacyjny. Za prześladowaniami w tamtym rejonie świata stoi blisko dwa tys. różnych grup islamskich fundamentalistów, którzy zwalczają syryjskie państwo i mniejszości religijne w kraju. Z co najmniej 24 chrześcijańskich miasteczek fundamentaliści wygnali wszystkich mieszkańców, wielu przy tym mordując. Zniszczonych zostało przynajmniej 60 świątyń i drugie tyle innych instytucji kościelnych: szkół, sierocińców, szpitali i przytułków. Dwukrotnie wzrosła także liczba ataków na chrześcijan w Sri Lance, kraju, który do tej pory był uznawany za przykład dobrego współżycia ludzi różnych religii. Statystycznie co 11 minut na świecie jeden chrześcijanin oddaje życie za Chrystusa – usłyszeli w ubiegłym tygodniu brytyjscy parlamentarzyści. Podczas debaty w Izbie Gmin podkreślano, że wyznawcy żadnej z innych religii nie są tak często atakowani: liczbę prześladowanych chrześcijan na całym świecie oszacowano na 200 mln, a zagrożonych prześladowaniem na pół miliarda. Najpoważniej sytuacja wygląda w Syrii, Chinach i Erytrei. W obronie chrześcijan wystąpił także muzułmański parlamentarzysta Rehman Chishti, który zauważył, że wyznawcy Chrystusa są dziś prześladowani w 130 krajach świata.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2013