Kronika

19 – 25 listopada

25.11.2013

Czyta się kilka minut

„Marianna Popiełuszko była współmęczenniczką syna-męczennika” (Abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, podczas Mszy św. pogrzebowej matki bł. księdza Jerzego Popiełuszki.)


Zakończył się Rok Wiary. Mszą św. na placu św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka 24 listopada, w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata zakończył się Rok Wiary. W obecności ponad 60 tys. wiernych papież rozważał znaczenie obecności Chrystusa w centrum: stworzenia, Ludu Bożego oraz historii ludzkości i każdego człowieka. Na zakończenie Mszy św. Franciszek przekazał swoją pierwszą adhortację apostolską „Evangelii gaudium” – „Radość Ewangelii”, która jest podsumowaniem zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji. Po raz pierwszy publicznie wystawiono także relikwie św. Piotra. Po Roku św. Pawła (2008/2009) i Roku Kapłańskim (2009/2010), Rok Wiary był trzecią inicjatywą Benedykta XVI, który zapoczątkował go 11 października 2012 r. Od tego czasu do Rzymu pielgrzymowało ponad 8,5 mln katolików z całego świata.


Marianna Popiełuszko, matka bł. ks. Jerzego Popiełuszki zmarła 19 listopada w Białymstoku. Miała 93 lata. Msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (woj. podlaskie). Abp Edward Ozorowski, który przewodniczył Mszy, powiedział, że gdyby ktoś pokusił się o namalowanie portretu zmarłej, musiałby dać jej jedną rękę kobiecą, a drugą męską, bo wychowywała syna z matczyną czułością i ojcowską stanowczością. Kard. Kazimierz Nycz mówił o wielkiej wdzięczności całego kraju za dar życia bł. ks. Popiełuszki. Wspominał wartości, w których zostały wychowane dzieci pani Marianny: głęboką pobożność, patriotyzm, odwagę, męstwo, troskę o prawdę i zasadę „nie daj się zwyciężać złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”.


Biskup Jan Styrna zrezygnował z kierowania diecezją elbląską. Swoją decyzję argumentował pogarszającym się stanem zdrowia. „Od pewnego czasu dostrzegam w sobie postępujące zmiany w stanie zdrowia, ograniczające coraz bardziej moje możliwości należytego wypełniania zadań, związanych z prowadzeniem diecezji” – napisał w liście do duchowieństwa i wiernych diecezji. Bp Styrna w październiku br. zwrócił się z prośbą do papieża Franciszka o przyjęcie rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego. Papież rezygnację przyjął i jednocześnie powierzył mu pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu powołania następcy. Bp Styrna ma 72 lata, przyjął święcenia kapłańskie 48 lat temu. Wyświęcony na biskupa w 1991 r., przez 12 lat był biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, a przez 10 lat służył jako ordynariusz w diecezji elbląskiej.


Projekt zakazu agitacji wyborczej w kościołach trafił do komisji sejmowej. Kodeks wyborczy z 2011 r. zabrania prowadzenia agitacji wyborczej m.in. na terenie urzędów administracji rządowej i samorządowej, sądów, jednostek wojskowych, a także zakładów pracy, jeśli w swym sposobie i formie zakłóca ona ich normalne funkcjonowanie. SLD chciałby poszerzyć listę tych miejsc o teren kościołów i miejsca kultu religijnego innych związków wyznaniowych. Za złamanie zakazu groziłaby grzywna w wysokości 1,5 tys. złotych. Sejm nie poparł w piątkowym głosowaniu wniosków o odrzucenie w pierwszym czytaniu zmian w kodeksie. Projekt został skierowany do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.


Chwila Franciszka” podczas Mundialu w 2014 r. Papież przyjął na audiencji prywatnej prezesa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, Josepha S. Blattera. W rozmowie z Radiem Watykańskim Blatter powiedział, że poinformował papieża o tym, iż podczas najbliższych piłkarskich mistrzostw świata, które odbędą się w 2014 r. w Brazylii, planowana jest „chwila Franciszka”. W intencji pokoju z boiska piłkarskiego zostanie wypuszczony biały gołąb. Papież wyraził przekonanie, że futbol daje światu wielką nadzieję i dlatego zarówno działacze, jak i zawodnicy powinni bardziej angażować się w sprawę pokoju.


„Włóczkersi” z Poznania pomagają dzieciom z Afganistanu. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wysłała w ubiegłym tygodniu do Afganistanu wykonaną ręcznie odzież z wełny (prawie 3,2 tys. czapek, trzysta szalików, ponad sto swetrów oraz czterysta par skarpet i rękawic). Stacjonujący tam polscy żołnierze rozdadzą je w ramach akcji „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”. Ubrania zrobili wolontariusze, którzy wzięli udział w warsztatach „Włóczkersi” prowadzonych przez Fundację. Inspiracją miała być dla nich inicjatywa s. Cecylii Śmiech, urszulanki Unii Rzymskiej z Poznania, która już od trzech lat robi dla marznących afgańskich dzieci czapki. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” działa od 1992 r. Pomaga polskim misjonarzom prowadzącym działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2013