Kronika

5 – 11 listopada

11.11.2013

Czyta się kilka minut

Islamscy fundamentaliści zabijają nie tylko chrześcijan, ale także muzułmanów, którzy potępiają ich działania. (Przyznał na antenie Radia Plus Radom pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia.)


George Weigel: dlaczego Jan Paweł II może być Doktorem Kościoła? Tytuł Doktor Kościoła jest nadawany świętym wyróżniającym się w swych pismach prawowiernością i wybitną wiedzą teologiczną. George Weigel, papieski biograf, podczas krakowskich Dni Jana Pawła II stwierdził, że jest możliwość, iż Jan Paweł II uzyska ten tytuł. Wskazał powody, dla których papież Polak mógłby nosić to miano. Wśród nich m.in.: skupienie papieskiego nauczania na problemie, z którym Kościół zmagał się przez 200 lat – jak można zaprezentować katolicką prawdę w kategoriach, które może zrozumieć współczesny umysł, czy też głoszenie przez Jana Pawła II o Kościele misji, gdzie Ewangelia znajduje się w centrum działań, a obowiązkiem każdego katolika jest aktywne przekazywanie wiary innym. Dni Jana Pawła II upamiętniają błogosławionego papieża i popularyzują jego dziedzictwo w społeczności akademickiej Krakowa. Tegorocznym hasłem wydarzenia była „Mądrość”. Dni odbywały się od 4 do 7 listopada.


Opieka duchownych w szpitalach i hospicjach. Pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej, a w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia szpital musi mu zapewnić kontakt z duchownym jego wyznania. Koszty realizacji tej posługi ponosi placówka zdrowia – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na wystąpienie Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich. Lipowicz zwróciła się w sierpniu do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z pytaniem, czy w służbie zdrowia odmawia się duszpasterzom dostępu do pacjentów. Jak informowała, do biura RPO napływały bowiem „sygnały dotyczące braku posług duszpasterskich w niektórych zakładach służby zdrowia”.


USA: nuncjusz przestrzega przed wizjonerem z Medjugorie. Stolica Apostolska przypomniała biskupom USA, że za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorie. W związku z tym przestrzega przed planowaną serią spotkań z rzekomym wizjonerem, Ivanem Dragićeviciem, jakie mają się odbyć w niektórych parafiach katolickich USA. List w tej sprawie do sekretarza generalnego episkopatu USA, ks. prałata Ronny’ego Jenkinsa, wystosował na polecenie prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera, nuncjusz apostolski w Waszyngtonie, abp Carlo Maria Viganò.


Watykan: nowy redaktor papieskich przemówień. Pochodzący z Lombardii 54-letni ks. prałat Paolo Luca Braida jest nowym odpowiedzialnym za przygotowanie tekstów papieskich homilii – pisze na łamach portalu Vatican Insider znany włoski watykanista Andrea Tornielli. Zastąpił on w tej funkcji abp. Giampiero Glodera – nowego rektora Papieskiej Akademii Kościelnej. Ks. prałat Paolo Luca Braida urodził się w 1959 roku w Lodi w Lombardii, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1987 roku i należy do tej diecezji. Jest szefem sekcji włoskiej Sekretariatu Stanu, a od 18 stycznia 2008 prałatem Kamery Apostolskiej. Rola koordynatora tekstów papieskich wzrosła znacznie w związku z coraz większą liczbą wystąpień publicznych Franciszka.


W Polsce co czwarty kandydat do zakonu wstąpił do franciszkanów. W zakonach męskich 245 mężczyzn rozpoczęło jesienią I rok formacji – wynika z najnowszych danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. – To o 79 więcej niż w 2012 roku i oznacza 47-procentowy wzrost w skali roku – cieszy się franciszkanin o. Jan Maria Szewek i upatruje w tym wpływu papieża Franciszka. Jego ­optymizm można tłumaczyć m.in. tym, że polscy franciszkanie przyjęli aż 56 nowych kandydatów do zakonu. Dla porównania w skali kraju ubiegły rok należał do „chudych lat”, gdyż do męskich zakonów wstąpiło jedynie 166 kandydatów na zakonników.


Wysokie odznaczenie dla s. Chyrowicz. Wybitny etyk, profesor KUL i nasza autorka s. Barbara Chyrowicz została odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie filozofii i etyki, za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauki”). Gratulujemy!


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2013