KRONIKA

9 – 15 października 2012

15.10.2012

Czyta się kilka minut

Zgromadzenie synodalne podkreśla powrót do źródła – osobowego spotkania z Chrystusem, modlitwy, kontemplacji. Tu rodzi się ewangelizacja, zarówno ta pierwsza, jak i ta, którą określamy jako „nową”. (Ewa Kusz, polska audytorka Synodu Biskupów na swoim blogu „prosto z Watykanu”, 12 października 2012 r.)


11 października Mszą św. pod przewodnictwem Benedykta XVI na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczął się Rok Wiary. „Pielgrzymka na pustyniach współczesnego świata, w której trzeba nieść tylko to, co istotne... Ewangelię i wiarę Kościoła, której jaśniejącym wyrazem są dokumenty II Powszechnego Soboru Watykańskiego, podobnie jak jest nim też opublikowany przed dwudziestu laty Katechizm Kościoła Katolickiego” – taką wizję najbliższych miesięcy przedstawił papież w homilii. W uroczystości wzięli udział duchowy zwierzchnik prawosławia patriarcha Bartłomiej I oraz arcybiskup Canterbury dr Rowan Williams, a także 14 spośród 70 nadal żyjących uczestników Vaticanum II.


Pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny” w całym kraju obchodzono w niedzielę 14 października XII Dzień Papieski. Podczas Mszy modlono się w intencji rodzin i wspominano kierowane do nich słowa papieża Polaka. Przed kościołami jak co roku zbierano pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin (w ub. roku zebrano 7 mln 425 tys. zł). W przededniu Dnia Papieskiego wręczono przyznawane przez Fundację Nagrody TOTUS. Laureatami zostali: pisarka Barbara Wachowicz, duszpasterz hospicjów ks. Andrzej Dziedziul MIC, publicysta Jacek Moskwa oraz Sekcja Polska Radia Watykańskiego. W wielu miastach odbyły się koncerty, konkursy i turnieje sportowe połączone z promowaniem nauczania papieskiego na temat rodziny. Ok. 4 tys. osób uczestniczyło w Marszu dla Życia i Rodziny, który w Dniu Papieskim po raz pierwszy przeszedł ulicami Krakowa. „Ma się wrażenie, że Kościół wrócił do czasów pierwszych wspólnot chrześcijańskich, gdy głosił prawdę Ewangelii w pogańskim społeczeństwie” – zauważył abp Celestino Migliore podczas Mszy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „W dzisiejszym świecie może nie jest więcej ateizmu, ale obojętności religijnej” – dopowiadał nuncjusz apostolski.


Minął pierwszy z trzech tygodni obrad Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji. Samoewangelizacja, przestrogi przed „bojaźnią” w głoszeniu i dawaniu świadectwa wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie, wspólnoty i ruchy jako znaki nowej ewangelizacji, panorama warunków nowej ewangelizacji na poszczególnych kontynentach, ewangelizacyjny kryzys Kościoła, rola kobiet, parafii oraz mediów w dziele ewangelizacji – to najczęściej poruszane tematy na sali obrad. „Za to, że wiara coraz bardziej dziś słabnie, trzeba obwiniać nie tylko innych, ale przede wszystkim samych siebie” – powiedział abp Józef Michalik. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, „orędzie wiary nie interesuje i nie przyciąga” innych, bo nie pasjonuje już ono nawet nas samych, bo już nie głosimy Chrystusa w naszych rodzinach i na ulicach miast. Zdaniem hierarchy, konieczne jest przedstawienie wizji nawrócenia. O Synodzie można dowiadywać się m.in. z blogów prowadzonych przez trzech polskich jego uczestników: abp. Józefa Michalika, abp. Stanisława Gądeckiego oraz Ewy Kusz.


Podział wśród lefebrystów. Powstało Bractwo Kapłańskie św. Piusa X Ścisłej Obserwancji. Jego założycielami jest pięciu księży odgrywających dotychczas ważną rolę wśród lefebrystów, a poparło ich dotąd co najmniej 25 innych duchownych tego ugrupowania – podaje portal angelqueen.org. Na swego przywódcę wybrali oni ks. Josepha Pfeiffera, pracującego dotychczas na Filipinach, centralę nowej grupy zaś utworzono w kościele Matki Bożej Karmelu w Fort Worth w Teksasie. Uważają oni, że w centrum wiary znajduje się prawda o królowaniu Chrystusa i oskarżyli przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp. Bernarda Fellaya, o to, że chce podporządkowywać Bractwo Kościołowi soborowemu.


Nasz bliski współpracownik, autor cotygodniowych komentarzy biblijnych, jezuita o. Wacław Oszajca został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego odznaczeniem „Ambasador SM”, przyznawanym osobom, które zasłużyły się na polu podnoszenia świadomości społecznej na temat stwardnienia rozsianego. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się 9 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych nieuleczalnych chorób neurologicznych. Dotyka głównie ludzi młodych. Misją stowarzyszenia jest poprawa jakości życia osób z SM oraz zapewnienie im dostępu do leczenia i rehabilitacji.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2012