KRONIKA

21 – 27 sierpnia

28.08.2012

Czyta się kilka minut

Współodpowiedzialność wymaga zmiany mentalności dotyczącej w szczególności roli świeckich w Kościele, których nie można traktować jako „współpracowników” duchowieństwa, ale jako ludzi prawdziwie współodpowiedzialnych za istnienie i działanie Kościoła(Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników odbywającego się w Jassach w Rumunii VI Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej.)


Na współodpowiedzialność świeckich za istnienie i działanie Kościoła zwrócił uwagę papież uczestnikom odbywającego się w Jassach w Rumunii VI Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej. Benedykt XVI wezwał członków Akcji Katolickiej, by byli laboratorium „globalizacji, solidarności i miłosierdzia” . Zachęcił ich także, by dążyli do osobistej świętości przez intensywne życie modlitewne. „Podejmujcie i bierzcie udział w programach duszpasterskich diecezji i parafii, ułatwiając spotkania i szczerą współpracę z innymi członkami wspólnoty kościelnej, tworząc relacje szacunku i jedności z kapłanami, dążąc do budowania wspólnoty żywej, posługującej i misyjnej” – stwierdził papież.


Na Jasnej Górze 25 sierpnia obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Biskupi zastanawiali się nad znaczeniem wizyty patriarchy Cyryla I w Polsce i ogłoszonego Przesłania do obu Narodów, podsumowali I Kongres Nowej Ewangelizacji oraz przyjęli Instrukcję o zarządzaniu materialnymi dobrami Kościoła (zob. tekst obok). Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji podpisane 17 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie przez Cyryla I patriarchę moskiewskiego i całej Rusi oraz abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zostało nazwane w komunikacie z obrad „drogowskazem nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli pragnących budować dobre stosunki z sąsiadami”. Biskupi przyznają, że „przesłanie to otwiera nowy rozdział w relacjach między naszymi Kościołami i narodami”. Tekst Przesłania zostanie odczytany w kościołach w Polsce w niedzielę 9 września. Biskupi zamierzają sformalizować relację z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym przez utworzenie zespołu, którego celem będzie prowadzenie dalszych rozmów.


Cerkiew greckokatolicka, idąc za przykładem Kościoła katolickiego w Polsce, także pragnie pojednania z Patriarchatem Moskiewskim – zadeklarował abp Jan Martyniak, zwierzchnik grekokatolików w Polsce. W ten sposób abp Martyniak poparł apel zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp. Światosława Szewczuka, o zainicjowanie procesu pojednania z moskiewskim patriarchatem prawosławnym. „Są między grekokatolikami i prawosławnymi punkty zapalne, które należy zlikwidować. Gdybyśmy usiedli do stołu, dałoby się te problemy rozwiązać” – zadeklarował abp Martyniak. Do tej pory odtworzenie na Ukrainie zniszczonych przez Stalina struktur Kościoła greckokatolickiego Rosyjska Cerkiew prawosławna uważała za główną przeszkodę w zbliżeniu z Kościołem rzymskokatolickim.


Zdaniem emerytowanego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, rolnicy stoją przed „niezwykle trudnym zadaniem”. „Jest nim ostatecznie obrona Polski przed utratą niepodległości na rzecz obcych i to nie na drodze zbrojnej walki, jak bywało w przeszłości, lecz na drodze prawnej” – mówił bp Napierała w Ostrowie Wielkopolskim podczas XIV Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Chodzi o sprzedaż polskiej ziemi. Nie jest natomiast jasne, kto chce ją wykupywać.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2012