Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Obraz roku 2022
P

PREZYDENT

Im bliżej końca kadencji, tym bardziej na niepodległość od własnego obozu politycznego wybija się Andrzej Duda. Ostatnio prezydent zawetował tzw. Lex Czarnek 2.0, a jego wypowiedzi na temat Jarosława Kaczyńskiego można powoli zacząć uznawać za krytyczne.

PREMIER

Inna sprawa, że na niepodległość od własnego rządu wybija się również szef resortu sprawiedliwości, kontestujący np. próby znalezienia kompromisu z Brukselą wokół reformy sądownictwa, mające pozwolić na odblokowanie pieniędzy z KPO. Podczas gdy premier Morawiecki przypomina, że prawdziwy konflikt rozgrywa się na wschód od Polski, a „środki z UE pośrednio przysłużą się wzmocnieniu polskiej obronności”, Zbigniew Ziobro wzywa do „twardej postawy” i stosowania weta „wobec zakusów żądań i chęci przejęcia kolejnych obszarów władzy przez Komisję Europejską”.

PREZES

Jarosław Kaczyński tymczasem podróżuje po Polsce. Z antologii jego wypowiedzi, często skupionych na żartach z tożsamości seksualnej dzisiejszej młodzieży, godne przypomnienia wydaje się także – zważywszy na panujący wokół smog – wrześniowe: „Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]