Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

02.08.2021
Czyta się kilka minut
27 lipca – 2 sierpnia
S

SONDAŻ

Niemal 17 proc. uczestników sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” opowiedziało się za opuszczeniem przez Polskę Unii Europejskiej – za pozostaniem jest ponad 62 proc. badanych, pozostali nie mają zdania.

SĄD

Wśród opowiadających się za pozostaniem jest Mateusz Morawiecki. W wywiadzie dla Telewizji Republika powiedział, że polskie władze muszą doprowadzić do porozumienia z TSUE w sprawie sądownictwa (mają na to czas do 16 sierpnia, inaczej czekają je sankcje finansowe). „Jesteśmy częścią UE, chcemy być w UE, korzystamy bardzo na wolności handlu, na jednolitym rynku. Polskie firmy wzrastają, polskim pracownikom rosną wynagrodzenia” – powiedział premier.

PODWYŻKA

Wśród tych, którym rosną wynagrodzenia, są parlamentarzyści – podpisane przez prezydenta rozporządzenie o podwyżkach dla podsekretarzy stanu zwiększa wypłaty także dla posłów i senatorów, którym przysługuje 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarzy. Z danych GUS wynika, że pod koniec lipca inflacja wyniosła 5 proc. w ujęciu rok do roku.

ROCZNICA

W 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w całej Polsce oddano hołd jego uczestnikom. W dwumiesięcznych walkach latem 1944 r. wzięło udział ok. 40–50 tys. osób; zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów; pozostałych przy życiu ok. 500 tys. mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które Niemcy zaczęli burzyć.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]