Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

28.12.2020
Czyta się kilka minut
N

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Przegrani w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski założyli partię polityczną (ten pierwszy, choć wcześniej utworzył ruch społeczny) oraz ruch społeczny (ten drugi, choć wcześniej był jednym z liderów największej opozycyjnej partii politycznej).

Oczekiwany brak zmiany

Najpopularniejszy polski polityk (42,9 proc. w ostatnim rankingu zaufania) Andrzej Duda został wybrany na drugą kadencję w wyborach prezydenckich.

Zmiana trybu

A same wybory prezydenckie ostatecznie nie odbyły się w formie korespondencyjnej, choć Poczta Polska i PWPW pod nadzorem wicepremiera Jacka Sasina wydały na jej przygotowanie 70 mln zł.

Dwie zmiany

W związku ze sporem o organizację wyborów prezydenckich do dymisji podał się inny wicepremier, Jarosław Gowin. Stało się to w kwietniu. W październiku Gowin był już ponownie wicepremierem.

Bez zmian

Innym wicepremierem od października jest Jarosław Kaczyński. Mówi się, że wszedł do rządu, żeby nadzorować ministra sprawiedliwości, toczącego wojnę podjazdową z premierem. Formalnie odpowiada za bezpieczeństwo; co ciekawe, jemu samemu bezpieczeństwo zapewnia prywatna firma ochroniarska.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]