Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

23.11.2020
Czyta się kilka minut
16–22 listopada
FOT. JACEK TARAN
P

Płot

Wkrótce po rozpoczęciu protestów związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego Kancelaria Sejmu postanowiła zbudować przeszkodę, mającą uchronić parlament przed demonstrantami – informuje „Rzeczpospolita”. Z dokumentacji przetargowej wynika, że dwuskrzydłowa brama od ul. Górnośląskiej ma mieć 3 m wysokości i 8,2 m szerokości.

Poparcie

Tymczasem z sondażu pracowni Kantar wynika, że 13 proc. Polaków popiera protesty i brało w nich udział, a kolejne 57 proc., że popiera demonstracje, mimo że w nich nie uczestniczyło.

Preferencje

Ocena protestów wpływa również na ocenę partii politycznych: na PiS chce głosować ok. 30 proc. badanych (spadek o 10 punktów procentowych w trzy miesiące), na KO – ok. 24 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni – 14 proc. badanych.

Pobłażanie

A PiS tymczasem usiłuje zwierać szeregi, co oznacza także abolicję dla 15 posłów zawieszonych w prawach członka partii za głosowanie przeciwko „piątce dla zwierząt”. Ustawa zakazująca hodowli zwierząt na futra trafiła po zmianach w Senacie do sejmowej zamrażarki, a rządzący zapowiedzieli jej nową wersję.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]