Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

17.08.2020
Czyta się kilka minut
11–17 sierpnia
P

PUSTO

Ostatnie składane przed Sejmem sprawozdanie Adama Bodnara z pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich było gruntownym raportem o stanie państwa w minionym pięcioleciu, o czym jednak odbiorcy – zajęci bojem o podwyżki własnych pensji oraz zapewnianiem bezkarności tym, którzy „w celu przeciwdziałania COVID-19 naruszają obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy” – nie przekonali się na żywo. Wystąpienia odchodzącego rzecznika słuchało 25 posłów.

PEŁNO

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisał w Warszawie umowę o zwiększonej obecności militarnej Amerykanów w naszym kraju. Polska zapewni żołnierzom US Army m.in. bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, a także paliwo; szacunkowy koszt to ok. 500 mln zł rocznie.

POPRAWNIE

Rada Języka Polskiego uznała, że słowa „Murzyn” i „Murzynka” są obarczone bagażem negatywnych konotacji i choć kiedyś funkcjonowały jako neutralne określenia osób czarnoskórych, teraz zmieniły znaczenie i nie powinno się ich używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]