Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

21.01.2019
Czyta się kilka minut
14 – 20 stycznia
M

Minuta spóźnienia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie przyszedł na sejmową minutę ciszy ku czci Pawła Adamowicza, a w przeddzień pogrzebu prezydenta Gdańska, wraz z ­m.­in. premierem Morawieckim i wicepremier Szydło, udał się do Krakowa na grób swojego brata. Do Gdańska nie dotarł – inna sprawa, że mógłby się nie zmieścić w katedrze, skoro np. urzędującemu prezydentowi i premierowi organizatorzy uroczystości wskazali miejsca w dalszych rzędach.

Krótki oddech

O zatruwaniu nas przez mowę nienawiści mówiono przez cały tydzień, różnie umiejscawiając jej źródła – ale zatruwał nas również smog. Stężenie pyłów PM 2.5 i PM 10 w niektórych miejscowościach Małopolski przekraczało tysiąc procent normy, w Krakowie – kolejny raz tej zimy – wprowadzono darmową komunikację miejską.

Na dziki

W ciągu kolejnego weekendu odbywały się skoordynowane polowania na dziki: myśliwi redukowali pogłowie tych zwierząt głównie wzdłuż wschodniej i północno-wschodniej granicy Polski, a także na Mazowszu, w związku z zagrożeniem występowania afrykańskiego pomoru świń (skuteczność walki z wirusem przez odstrzał podważają naukowcy). W ciągu pierwszego weekendu polowań ponad 5,5 tys. myśliwych zastrzeliło 721 dzików.

Na norki

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich – po wielomiesięcznych dywagacjach, podziałach w partii rządzącej i intensywnej działalności lobby futrzarskiego zniknął z niej zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]