Reklama

Koszmar Darwina

Koszmar Darwina

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Fascynujący dokument Huberta Saupera pokazuje, jak pewien "mały eksperyment naukowy" zaburzył ekosystem największego jeziora Afryki. I jak wielkie interesy zniszczyły życie milionów ludzi.
N

Na wysypisku rybich odpadów, w oparach amoniaku, pośród pełzającego robactwa, much i dzikich ptaków, brodzą ludzie, wśród nich również dzieci, poszukujący zdatnego do spożycia kawałka ryby. Codziennie afrykańscy rybacy wydobywają z Jeziora Wiktorii po 500 ton okonia, który za chwilę ma trafić na europejskie stoły. W tym samym czasie dwa miliony ludzi w Tanzanii cierpi głód. I czeka na pomoc humanitarną z bogatszej części świata. Twórcy "Koszmaru Darwina" postanowili prześwietlić ten tragiczny paradoks.

A wszystko zaczęło się 40 lat temu, kiedy do jeziora wpuszczono drapieżnego okonia nilowego. Dziś odpowiada on za zachwianie równowagi biologicznej w akwenie, ale za to stał się gorącym towarem eksportowym dla wielkich koncernów, które wybudowały tu swoje przetwórnie. Dało to zatrudnienie ludziom zajmującym się dostarczaniem i filetowaniem ryb, lecz pozbawiło...

3369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]