Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.12.2015
Czyta się kilka minut
1 – 7 grudnia
S

SERCA NA OŚCIEŻ
Otwarciem Drzwi Świętych w Watykanie – oraz we wszystkich katedrach świata – rozpoczął się 8 grudnia w Kościele katolickim Rok Miłosierdzia. „Nieco miłosierdzia czyni świat mniej zimnym i bardziej sprawiedliwym” – mówił Franciszek już cztery dni po wyborze na papieża.

POLSCY MĘCZENNICY
Polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz ks. Alessandro Dordi, Włoch, zostali ogłoszeni błogosławionymi. W imieniu papieża beatyfikacji dokonał w Peru kard. Angelo Amato. Polskich misjonarzy w 1991 r. zamordowały bojówki Świetlistego Szlaku. Pisaliśmy o nich m.in. w poprzednim numerze „TP”.

AUDYT W WATYKANIE
Rozpoczęła się pierwsza kontrola finansów Stolicy Apostolskiej zlecona zewnętrznej firmie konsultingowej PwC. Audytowi podlegać będą: sposób zarządzania majątkiem, dochody i wydatki kościelnej centrali.

ANI KACZYŃSKIEGO, ANI TUSKA...
lecz przewodniczącego KEP uznał magazyn „Politico” za najbardziej wpływowego Polaka w Europie. Abp Stanisław Gądecki „stał się jednym z najgłośniejszych oponentów liberalizacji doktryny proponowanej przez Franciszka, stając na czele ruchu oporu przeciw łagodzeniu kościelnego nauczania w kwestii rozwodów i akceptacji homoseksualizmu” – czytamy w uzasadnieniu.

LIBERTÉ, ÉGALITÉ, LAÏCITÉ
Już 110 lat obowiązuje we Francji zasada ścisłego rozdziału religii od państwa. „Kościół katolicki od dziesięcioleci nie podważa tego prawa i je szanuje” – napisali biskupi znad Sekwany. Sprzeciwili się jednak „przejściu od świeckości państwa do laicyzacji społeczeństwa”.

AKTA PRZESZŁOŚCI
W Gnieźnie zaprezentowano unikatowe dokumenty z XV i XVI w., odkryte podczas porządków na poddaszu katedry. Dotyczą m.in. funkcjonowania sądu duchownego i mogą rzucić nowe światło np. na ówczesne sposoby rozstrzygania spraw małżeńskich.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]