Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.12.2015
Czyta się kilka minut
1 – 7 grudnia
S

SERCA NA OŚCIEŻ
Otwarciem Drzwi Świętych w Watykanie – oraz we wszystkich katedrach świata – rozpoczął się 8 grudnia w Kościele katolickim Rok Miłosierdzia. „Nieco miłosierdzia czyni świat mniej zimnym i bardziej sprawiedliwym” – mówił Franciszek już cztery dni po wyborze na papieża.

POLSCY MĘCZENNICY
Polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz ks. Alessandro Dordi, Włoch, zostali ogłoszeni błogosławionymi. W imieniu papieża beatyfikacji dokonał w Peru kard. Angelo Amato. Polskich misjonarzy w 1991 r. zamordowały bojówki Świetlistego Szlaku. Pisaliśmy o nich m.in. w poprzednim numerze „TP”.

AUDYT W WATYKANIE
Rozpoczęła się pierwsza kontrola finansów Stolicy Apostolskiej zlecona zewnętrznej firmie konsultingowej PwC. Audytowi podlegać będą: sposób zarządzania majątkiem, dochody i wydatki kościelnej centrali.

ANI KACZYŃSKIEGO, ANI TUSKA...
lecz przewodniczącego KEP uznał magazyn „Politico” za najbardziej wpływowego Polaka w Europie. Abp Stanisław Gądecki „stał się jednym z najgłośniejszych oponentów liberalizacji doktryny proponowanej przez Franciszka, stając na czele ruchu oporu przeciw łagodzeniu kościelnego nauczania w kwestii rozwodów i akceptacji homoseksualizmu” – czytamy w uzasadnieniu.

LIBERTÉ, ÉGALITÉ, LAÏCITÉ
Już 110 lat obowiązuje we Francji zasada ścisłego rozdziału religii od państwa. „Kościół katolicki od dziesięcioleci nie podważa tego prawa i je szanuje” – napisali biskupi znad Sekwany. Sprzeciwili się jednak „przejściu od świeckości państwa do laicyzacji społeczeństwa”.

AKTA PRZESZŁOŚCI
W Gnieźnie zaprezentowano unikatowe dokumenty z XV i XVI w., odkryte podczas porządków na poddaszu katedry. Dotyczą m.in. funkcjonowania sądu duchownego i mogą rzucić nowe światło np. na ówczesne sposoby rozstrzygania spraw małżeńskich.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]