Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.11.2015
Czyta się kilka minut
17 – 23 listopada
K

KOŚCIÓŁ PO WROCŁAWIU
Po spaleniu kukły Żyda podczas manifestacji ONR bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, wystosował list do polskich rabinów. Pisze w nim m.in. o pracy koniecznej, aby młode pokolenie „nie ulegało indoktrynacji ze strony nacjonalistycznych ideologów, wykorzystujących frustracje społeczne”. „Jednakowo Polska jest dla Polaków, jak i dla Żydów, dla których polska ziemia jest wspólną Ojczyzną” – przypomina bp Cisło. Apel „o nawrócenie tych, którzy nie dostrzegają zła w swoich zachowaniach”, wystosowała też wrocławska kuria.

APEL Z MALI
Za „obrazę Boga” i „podeptanie wartości człowieka” uznał ostatnie zamachy we Francji, Nigerii i Mali abp Jean Zerbo, metropolita Bamako, stolicy trzeciego z tych państw. Jego zdaniem należy położyć kres bratobójczym walkom i „przestać uznawać za nieprzyjaciół tych, którzy wyznają inną religię”.

PÓŁ WIEKU POJEDNANIA
„Kościół w Polsce i w Niemczech poczuwa się do bliskości z uchodźcami. Wszyscy jesteśmy wezwani do pomocy i wspierania działań naszych społeczeństw i rządów”, głosi oświadczenie przyjęte przez przedstawicieli Episkopatów obu krajów. W 50. rocznicę słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich spotkali się oni na Jasnej Górze, ponownie zobowiązując się „do kształtowania przyszłości w duchu pojednania, pokoju i solidarności”. Prezydenci Andrzej Duda i Joachim Gauck uznali, że w procesie zbliżenia polsko-niemieckiego „Kościoły wyprzedziły politykę”.

MODLITWA? NIE W KINIE
Kościół Anglii skrytykował największą sieć kin w Wielkiej Brytanii, która odmówiła wyświetlania reklamy zachęcającej do modlitwy. Emisji minutowego spotu, na którym widać ludzi odmawiających w codziennych sytuacjach „Ojcze nasz”, zakazano w obawie przed, tu cytat właściciela sieci, „denerwowaniem i obrażaniem” niechrześcijańskich widzów. Zdaniem abp. Canterbury Justina Welby’ego kina powinny w takim razie zakazać emisji wszystkich reklam, w których pojawiają się np. odniesienia do Bożego Narodzenia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]