Reklama

Kościół w skrócie 2019

Kościół w skrócie 2019

28.12.2019
Czyta się kilka minut
TWITTER / VATICAN MEDIA
N

Nadzieja na koniec roku

„Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni” – pod tym hasłem odbyło się we Wrocławiu Europejskie Spotkanie Młodych Taizé (28 XII–1 I). Przyjechało 20 tys. uczestników z 70 krajów, odbyły się wspólne modlitwy, spotkania tematyczne i warsztaty, które podzielono na cztery działy: Kościół, solidarność/społeczeństwo, duchowość, sztuka i wiara. W niedawnej rozmowie z „TP” ks. Tomáš Halík uznał Taizé za wzór głębokiej i inspirującej duchowości ekumenicznej, kluczowej dla reformy Kościoła.

Czytanie Franciszka

W adhortacji „Christus vivit” papież podkreślił, że „młodzi mogą pomóc Kościołowi, by pozostał młody, by nie popadł w zepsucie, by się nie zamykał”. „O ile jesteśmy wierni woli Bożej, to czasy kościelnego oczyszczenia (…) uczynią nas bardziej radosnymi i prostymi” – napisał w liście do księży na rocznicę śmierci św. Jana M. Vianneya. Listem apostolskim „Aperuit illis” ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, aby „w ludzie Bożym wzrastała bliska znajomość Pisma św.”. List „Admirabile signum” poświęcił symbolice żłóbka, który „ukazuje czułość Boga”.

Tsunami

„Przypuszczam, że gdybym nie był księdzem i miałbym maltretowane dziecko, przestałbym chodzić na mszę” – wyznał ks. John Joseph Kennedy z Kongregacji Nauki Wiary, komentując rekordową liczbę tysiąca zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego, przyjętych w 2019 r. „To tsunami przypadków, szczególnie z krajów, o których w tym kontekście wcześniej nie słyszeliśmy” – powiedział.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]