Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.12.2022
Czyta się kilka minut
N

NA WSZELKI WYPADEK

Papież ujawnił, że na początku pontyfikatu podpisał warunkową rezygnację i przekazał ją ówczesnemu sekretarzowi stanu kard. Tarcisio Bertonemu. „Powiedziałem mu: »W przypadku przeszkody z powodów medycznych lub jakichkolwiek innych, oto moja rezygnacja«” – stwierdził Franciszek w rozmowie z hiszpańską gazetą „ABC”, przeprowadzonej z okazji jego 86. urodzin. Papież wspomniał, że podobne zgody podpisali Pius XII i Paweł VI.

DROGA DO NIEBA

Franciszek podpisał też dekret dotyczący męczeństwa rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej na Podkarpaciu oraz ich siedmiorga dzieci (w tym nienarodzonego), którzy zginęli 24 marca 1944 r. z rąk Niemców za ukrywanie Żydów. Dokument otwiera drogę do beatyfikacji rodziny.

TRUDNA SPOWIEDŹ

Fundacja Świętego Józefa przygotowała poradnik dla spowiedników spowiadających osoby wykorzystane seksualnie. Publikacja ukazuje duchowe aspekty traumy i oczekiwania, z jakimi do spowiedzi przystępuje osoba zraniona. Analizuje także sytuację, gdy do konfesjonału przychodzą sprawcy wykorzystania seksualnego. Poradnik do pobrania na stronie fsj.org.pl.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]