Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

06.12.2021
Czyta się kilka minut
30 listopada – 6 grudnia
A

AKOLITKI

Od 12 grudnia kobiety będą mogły rozdawać w Polsce komunię. Tego dnia wchodzi w życie dekret Konferencji Episkopatu dotyczący „wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu”. Wymaga się od nich m.in. wieku minimum 25 lat, wzorowego życia moralnego, szczerej pobożności oraz ducha posłuszeństwa Kościołowi.

KOMISJA

Po biskupach niemieckich i francuskich także hierarchowie portugalscy zdecydowali się powołać Niezależną Komisję ds. Badań nad Krzywdzeniem Dzieci w Kościele. Jej przewodniczącym z prawem doboru współpracowników został Pedro Strecht, lekarz psychiatrii dziecięcej zaangażowany w pomoc dzieciom maltretowanym.

WIZYTA

Papież chce w najbliższej przyszłości odwiedzić Ukrainę. Choć wizyta nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana, to już trwają do niej przygotowania – ujawnił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

BUDOWNICZY

W wieku 96 lat zmarł w swej rodzinnej miejscowości Mejorada del Campo nieopodal Madrytu Justo Gallego Martínez, który jako wotum za wyzdrowienie z gruźlicy od 60 lat budował katedrę z surowców wtórnych i odpadów. Niedokończony budynek ma 55 m długości, 25 m szerokości i 35 m wysokości oraz 12 wież.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]