Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

11.01.2021
Czyta się kilka minut
5–11 stycznia
M

MINISTRANTKI I LEKTORKI

Franciszek przez motu proprio „Spiritus Domini” zmienił kanon 230 Kodeksu Prawa Kanonicznego i zdecydował, że również kobiety mogą przyjąć posługi lektoratu i akolitatu przez akt liturgiczny. Do tej pory kobiety były dopuszczane do służby ołtarza za zgodą celebransów. Papież powołał się na „rozwój doktrynalny, który uwydatnił, iż niektóre posługi ustanowione przez Kościół mają jako podstawę bycie ochrzczonym”.

PAPIESKIE PRZEBACZENIE

Benedykt XVI pojednał się z głównym sprawcą afery Vatileaks, zmarłym pod koniec listopada ub.r. byłym papieskim kamerdynerem Paolo Gabrielem, na krótko przed jego śmiercią. Informację zamieszczoną w grudniowym wydaniu „Vatican Magazin” potwierdził abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz papieża seniora.

ŚREDNIOWIECZNA RECEPTURA

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie opatentował własną markę piwa. Stało się to dzięki pasji dr. hab. Sławomira Dryi, archeologa i wykładowcy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Wyodrębnił on drożdże i odtworzył recepturę białego piwa produkowanego w średniowiecznym Krakowie, na podstawie osadu ze ścian w piwnicach Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana. Piwo ma w smaku przypominać klasycznego pilzneńskiego lagera.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]