Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.05.2020
Czyta się kilka minut
12–18 maja
P

PORZĄDKI

Franciszek przyjął rezygnację biskupa pomocniczego Josepha Binzera z Cincinnati w USA dziewięć miesięcy po tym, jak zostało ujawnione, że nie poinformował on swego ordynariusza o oskarżeniach dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich przez ks. Geoffa Drewa. Uważa się, że 65-letni Binzer jest pierwszym amerykańskim biskupem usuniętym na podstawie wydanego w 2019 r. listu apostolskiego „Vos estis lux mundi”, określającego standardy postępowania wobec przełożonych oskarżonych o zaniedbania albo o wykorzystywanie seksualne. Watykan nie podał powodu rezygnacji biskupa.

POCHWAŁA

„W godzinie, w której Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas znakiem nadziei i ufności” – napisał Benedykt XVI na prośbę kard. Stanisława Dziwisza w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Papież emeryt porównuje swojego poprzednika do dwóch papieży, którym historia dopisała przydomek „wielki”: Leona I, który namówił wodza Hunów, by oszczędził Rzym, i Grzegorza I, który kilka razy ocalał Rzym przed Longobardami. Jan Paweł II przyczynił się do obalenia komunizmu.

POMOC

„Modlitwa należy do wszystkich, do ludzi każdej religii, a zapewne także do tych, którzy nie wyznają żadnej z nich. (...) Modlą się uczucia, ale nie można powiedzieć, że modlitwa jest tylko uczuciem. Modli się inteligencja, ale modlitwa to nie tylko akt intelektualny. Modli się ciało, ale można rozmawiać z Bogiem nawet przy najpoważniejszym kalectwie. Zatem cały człowiek się modli, jeśli modli się jego serce” – mówił papież podczas środowej audiencji ogólnej w ramach cyklu katechez o modlitwie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]