Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.05.2020
Czyta się kilka minut
12–18 maja
P

PORZĄDKI

Franciszek przyjął rezygnację biskupa pomocniczego Josepha Binzera z Cincinnati w USA dziewięć miesięcy po tym, jak zostało ujawnione, że nie poinformował on swego ordynariusza o oskarżeniach dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich przez ks. Geoffa Drewa. Uważa się, że 65-letni Binzer jest pierwszym amerykańskim biskupem usuniętym na podstawie wydanego w 2019 r. listu apostolskiego „Vos estis lux mundi”, określającego standardy postępowania wobec przełożonych oskarżonych o zaniedbania albo o wykorzystywanie seksualne. Watykan nie podał powodu rezygnacji biskupa.

POCHWAŁA

„W godzinie, w której Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas znakiem nadziei i ufności” – napisał Benedykt XVI na prośbę kard. Stanisława Dziwisza w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Papież emeryt porównuje swojego poprzednika do dwóch papieży, którym historia dopisała przydomek „wielki”: Leona I, który namówił wodza Hunów, by oszczędził Rzym, i Grzegorza I, który kilka razy ocalał Rzym przed Longobardami. Jan Paweł II przyczynił się do obalenia komunizmu.

POMOC

„Modlitwa należy do wszystkich, do ludzi każdej religii, a zapewne także do tych, którzy nie wyznają żadnej z nich. (...) Modlą się uczucia, ale nie można powiedzieć, że modlitwa jest tylko uczuciem. Modli się inteligencja, ale modlitwa to nie tylko akt intelektualny. Modli się ciało, ale można rozmawiać z Bogiem nawet przy najpoważniejszym kalectwie. Zatem cały człowiek się modli, jeśli modli się jego serce” – mówił papież podczas środowej audiencji ogólnej w ramach cyklu katechez o modlitwie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]