Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

14.05.2018
Czyta się kilka minut
8–14 maja
T

TRZY RAZY ABP GĄDECKI: O PAŃSTWIE PRAWA…

„Organizacja społeczeństwa winna być oparta na równowadze władz, czyli na braku dominacji jednej władzy nad drugą. Władze te [ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza] winny być niezależne wobec siebie, winny się dopełniać, hamować i kontrolować” – mówił 13 maja przewodniczący Episkopatu na Skałce w uroczystość św. Stanisława. Abp Stanisław Gądecki mówił o władzy ludu, państwie prawa, trójpodziale władz, pluralizmie poglądów i postaw, wartościach, zgodności porządku prawnego z prawem moralnym, prawach człowieka oraz laickości państwa. W tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ CAŁĄ HOMILIĘ ABPA GĄDECKIEGO >>>

...O PROTEŚCIE RODZICÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH…

„W trudzie codziennej wierności rodzice ci powinni móc liczyć także na pomoc państwa, Kościoła i społeczeństwa. Tego wymaga nie tylko solidarność, ale także zwykła sprawiedliwość. Mamy świadomość, że prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą” – napisał 9 maja przewodniczący Episkopatu, odnosząc się do strajku w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych. Metropolita poznański zaapelował o odważne decyzje polityczne, a także o to, by osoby niepełnosprawne „nie były politycznie instrumentalizowane”.

…O OCHRONIE ŻYCIA NIENARODZONYCH

„Podzielamy Pani przekonanie, że stanowisko w sprawie ochrony życia nie powinno być oparte na mitach i stereotypach (...). Najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że w życiu człowieka nie ma – poza chwilą poczęcia – drugiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka” – napisał 8 maja abp Gądecki w odpowiedzi na list otwarty Katarzyny Lubnauer, który przewodnicząca partii Nowoczesna w kontekście sporów o zaostrzenie prawa antyaborcyjnego skierowała do Episkopatu Polski pod koniec marca.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]