Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

06.11.2017
Czyta się kilka minut
30 października – 5 listopada
J

Jubileusz reformacji

„Dialog jest wzajemnym odkrywaniem się, świadectwem w trudzie przezwyciężania uprzedzeń, nietolerancji, nieporozumień, a nie formą kapitulacji czy łatwego irenizmu” – mówił abp Wiktor Skworc w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach podczas centralnego nabożeństwa na zakończenie polskich obchodów 500-lecia reformacji. W nabożeństwie sprawowanym przez zwierzchnika ewangelickiej diecezji katowickiej bp. Mariana Niemca uczestniczyli także prymas abp Wojciech Polak, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup opolski Andrzej Czaja oraz bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Antyekumeniczny incydent

W Szczecinie dominikanie wycofali się z udziału w „Procesji ze Świętymi”, która przeszła przez miasto w dniu Wszystkich Świętych. Jej organizator, ks. Tomasz Kancelarczyk, ogłosił, że pochód jest „skonfrontowany z upamiętnieniem reformacji”, podczas której odrzucono kult świętych. „Jako katolicy nie zrezygnujemy nigdy z kultu świętych, ale pragniemy ten dar przeżywać pozytywnie bez poczucia wyższości i konfrontacji” – napisał przeor szczecińskich dominikanów o. Maciej Biskup.

Apel o wolną niedzielę

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski domaga się od Sejmu „prawnego i definitywnego zabezpieczenia wolnej od pracy niedzieli”. Biskupi uważają, że byłoby to godne uczczenie przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski.

Możliwa dyskusja o celibacie

Papież Franciszek zgodził się na debatę na temat udzielania święceń żonatym mężczyznom w brazylijskim regionie Amazonii – podał nieoficjalnie „The Telegraph”. Powodem jest brak kapłanów posługujących w Amazonii, a także rosnące wpływy sekt.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]