Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

25.09.2017
Czyta się kilka minut
18 – 24 września
P

Pomoc dla Meksykanów

1 października (lub w inną niedzielę wyznaczoną w diecezji) w kościołach będzie zorganizowany Dzień Pomocy Ofiarom Trzęsienia Ziemi w Meksyku – ogłosił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę i hojność. W niedawnym trzęsieniu ziemi w Meksyku zginęło około 300 osób, a tysiące zostało pozbawionych dachu nad głową i środków do życia.

Walka z alkoholizmem

Całkowita abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych podobny do tego, który obowiązuje w przypadku wyrobów tytoniowych – to główne punkty przesłania Narodowego Kongresu Trzeźwości. Czterodniowe spotkanie działaczy społecznych, terapeutów i duszpasterzy zostało zorganizowane w Warszawie pod patronatem Episkopatu.

Audytor i nielegalne metody

Były dyrektor watykańskiego Biura Audytu Generalnego (instytucji powołanej w 2015 r. i odgrywającej ważną rolę w reformie finansów) za czasów urzędowania nielegalnie zatrudnił firmę zewnętrzną, by prowadzić dochodzenie na temat prywatnego życia watykańskich dostojników. W ten sposób naruszył prawo i stracił zaufanie – tak Watykan tłumaczy nagłe zwolnienie w czerwcu tego roku Libera Milonego. Były audytor zarzucił ostatnio w mediach Stolicy Apostolskiej, że został zmuszony do odejścia, bo jego praca zagrażała watykańskiej nomenklaturze.

Papież jako aktor

Franciszek jest pierwszym w historii papieżem, który zagrał samego siebie w filmie. Fabularna produkcja zatytułowana „Beyond the Sun” (Dalej niż słońce) opowiada historię pięciorga dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii, które chcą się dowiedzieć, jak można poznać Jezusa. Po różnych perypetiach trafiają do Watykanu, gdzie tłumaczy im to papież Franciszek, mówiąc: „Czytając Ewangelię, studiując katechizm i rozmawiając z Nim”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]