Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.07.2017
Czyta się kilka minut
11–17 lipca
B

Biskup w Jedwabnem. „To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy” – powiedział w Jedwabnem bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podczas uroczystości 76. rocznicy pogromu Żydów w tej wsi.

Hebron na liście. Ku niezadowoleniu Izraela i USA podczas konferencji UNESCO w Krakowie zdecydowano o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa Starego Miasta w Hebronie, podzielonym mieście na terenie Autonomii Palestyńskiej. Delegaci popierający wpis mówili o sygnale dla świata, że „możemy koegzystować jako żydzi, muzułmanie i chrześcijanie”. Przeciwnicy oskarżali władze palestyńskie o „upolitycznianie” światowego dziedzictwa.

Kościół katedrze. Dzwony kościoła Mariackiego we Frankfurcie n. Odrą wybrzmiały w ubiegłą niedzielę, wzywając mieszkańców miasta i niedalekich Słubic do wsparcia odbudowy katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Wieża XIII- -wiecznej świątyni spłonęła 2 lipca. We Frankfurcie, mieście partnerskim Gorzowa, odbyła się zbiórka pieniędzy na odbudowę katedry.

Fot. JOHNNIE MOORE / TWITTER
Fot. JOHNNIE MOORE / TWITTER

 

Ewangelikanie i Trump. W „La Civiltà Cattolica” ukazał się tekst współpracowników papieża, Antonia Spadaro i Marcela Figueroy, krytykujący wpływ „ewangelikalnego fundamentalizmu” na obecną politykę USA. Zdaniem autorów, w kwestiach m.in. zmiany klimatu, polityki migracyjnej czy stosunków z islamem prowadzi ona do „apokaliptycznej geopolityki” wynikającej z dosłownego odczytywania Starego Testamentu. Tekst ukazał się kilka dni po tym, gdy w Gabinecie Owalnym duchowni ewangelikalni w geście modlitwy położyli dłonie na plecach prezydenta Trumpa (patrz zdjęcie powyżej).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]