Reklama

Kościele, rusz na granicę

Kościele, rusz na granicę

05.11.2021
Czyta się kilka minut
„Widzę ludzi niezwiązanych z kościołem, którzy pomagają uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy. I zastanawiam się: gdzie jest młodzież oazowa, KSM-y? Gdzie są ci, którzy mają walkę o wartości wpisaną w nazwę: Wojownicy Maryi, Rycerze Chrystusa? Gdzie jest wasze męstwo? – mówi ks. Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego w Izraelu. – Widzę ludzi, którym ta sytuacja odbiera resztki wiary w Kościół. Do licha, ruszcie na tę granicę i zróbcie coś!”. Czy w obliczu kryzysu migracyjnego i humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy Kościół katolicki naprawdę nie może zrobić więcej? - pyta w tym odcinku „Opowieści z Izraela” Karolina Przewrocka-Aderet. Przygląda się też działaniom Kościoła w Izraelu: również dotkniętym kryzysem migracyjnym, a jednocześnie pozostającym w trwałym konflikcie, na którego granicach wybudowano mury i zasieki.
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Posłuchaj

K

Ks. Piotr Żelazko jest wikariuszem patriarchalnym dla katolików języka hebrajskiego, proboszczem parafii katolickiej w Beer Szewie, duchownym świata chrześcijańskiego do kontaktu z armią, członkiem międzywyznaniowej grupy Interfaith Innitiative of the Negev i duszpasterzem chrześcijan w izraelskich więzieniach.

„Wojna kulturowa o tożsamość chrześcijańską Europy to nie jest moja wojna – mówi w tym odcinku Podkastu Powszechnego”. – Ja mam walczyć o tożsamość chrześcijańską mojego serca, a moje serce przestaje być chrześcijańskie w momencie, gdy zaczynam dzielić ludzi na »naszych« i »innych«. Zgubimy tożsamość chrześcijańską nie wtedy, gdy złożymy broń wobec emigrantów islamskich, lecz gdy przestaniemy pomagać ludziom, niezależnie od tego, kim są”.

Do wysłuchania tego odcinka „Opowieści z Izraela” zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet.

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter