Reklama

Klęska miasta

Klęska miasta

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Warszawa zerwała umowę z architektem Christianem Kerezem, projektującym Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie. Oznacza to, że nie wiadomo, czy ten budynek w ogóle powstanie.
W

Władze miasta od początku miały kłopot z muzeum. Nieustannie zmieniano założenia. Zażądano uwzględniania przestrzeni komercyjnej, po kilku miesiącach z niej zrezygnowano. Postanowiono, że gmach ma się także stać siedzibą TR Grzegorza Jarzyny. Kerez dowiedział się, że ma projektować muzeum i teatr równocześnie. Wreszcie część terenu, na którym ma powstać MSN, zwrócono dawnym właścicielom.

Trwa teraz przepychanka, kto jest winny: architekt czy stołeczni urzędnicy. Szeroko omawiany jest konflikt między nimi, który ma personalne, ale także kulturowe podłoże. Nie on jest jednak ważny. Problemem jest rozumienie miasta i jego funkcji. Nie ogranicza się ono, jak są przekonane władze Warszawy, do dróg, mostów i biurowców. Kultura nie jest nieistotnym dodatkiem. Warszawę trzeba wprowadzić w XXI wiek. Do tego nie wystarczy ścibolenie (używając określenia obecnego premiera), czyli kilka,...

1927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]