Reklama

Kaznodzieje nienawiści

Kaznodzieje nienawiści

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Korzystając z wolności słowa w Europie, wzywali do „świętej wojny” i inspirowali przyszłych terrorystów: muzułmańscy radykalni kaznodzieje z Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Francji długo cieszyli się swobodą. Teraz się to zmienia.
A

Abu Katada należy do najbardziej znanych duchownych muzułmańskich w Wielkiej Brytanii. Mieszka w tym kraju od ponad 20 lat i ma duże grono zwolenników, którzy z uwagą słuchają jego opinii na tematy religijne i pozareligijne. W te opinie równie uważnie wsłuchują się władze – tak uważnie, że parę lat temu zdecydowały się skorzystać z uprawnień, jakie dają przepisy o zwalczaniu terroryzmu, i prewencyjnie zamknąć Abu Katadę w więzieniu.

Niedawno, po sześciu latach, Katada wyszedł na wolność. Drogę do tego utorował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zablokował starania władz brytyjskich o deportowanie go do Jordanii, gdzie w 1998 r. Katadę skazano in absentia za udział w planowaniu zamachów terrorystycznych. Jordania, zdaniem Strasburga, nie daje gwarancji uczciwego procesu. Ale batalia prawna, na którą składały się kolejne odwołania obu stron, skończyła się...

7829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]