Reklama

Kardynał od pokoju na świecie

Kardynał od pokoju na świecie

18.06.2018
Czyta się kilka minut
„Ból świata jest bólem Kościoła” – takie wystąpienie wygłosi kard. Peter Turkson podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego; najnowsza odsłona programu wydarzenia potwierdziła obecność prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
GABRIEL BOUYS / AFP / EAST NEWS
H

Hierarcha z Ghany – biblista i poliglota, w ostatnich konklawe wymieniany w gronie papabile, dziś jeden z najbliższych współpracowników Franciszka – koordynuje prace Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju, zajmuje się też kwestiami pomocy humanitarnej, migracji i służby zdrowia. „Dobrem wspólnym należy zarządzać z uwzględnieniem potrzeb wszystkich ludzi” – mówił w maju, prezentując watykański dokument o ekonomii i pracy. W wystąpieniach i publikacjach piętnuje przejawy korupcji, patologie rynku pracy, gromi mocarstwa za prowadzenie „polityki bezpieczeństwa” za pomocą zbrojeń atomowych. Wskazuje na problem komercjalizacji dostępu do wody jako przyczynę migracji; marzy o zrównoważonym rozwoju krajów afrykańskich, który powstrzymałby exodus tamtejszej ludności do Europy.

Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września 2018 r. pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”; współorganizuje go 10 Kościołów chrześcijańskich. Wśród 60 prelegentów znajdą się m.in. prof. Chantal Delsol, prof. Rocco Buttiglione, ks. Manfred Deselaers oraz Hanna Suchocka. Dziennikarka „TP” Zuzanna Radzik poprowadzi warsztaty „Jak budować dziś Kościół równych sobie kobiet i mężczyzn”. „Tygodnik” jest patronem medialnym Zjazdu.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]