Reklama

Ładowanie...

Język ubożeje

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Adam Łona Zieliński, muzyk hip-hopowy: Język nam ubożeje, czego sam jestem nie tylko świadkiem, lecz także przykładem; również nie stronię od słów, które zastępują pięćdziesiąt innych.
N

Nie chodzi przy tym tylko o nieśmiertelne słowo "zajebiste", używane w odniesieniu do wszystkich rzeczy, które budzą zachwyt (choćby umiarkowany), w tym bowiem wypadku istnieje mnóstwo jego barwnych substytutów. Używamy wielu innych słów-wytrychów, z których najbardziej irytuje mnie słowo "ogarniać", niechybnie dlatego, że sam go nadużywam. Coraz więcej zjawisk i rzeczy "ogarniamy", już nie tylko wzrokiem. A tymczasem, gdy poszerzamy pojemność słów o coraz to nowe znaczenia i wypieramy przy tym słowa pozornie nam niepotrzebne, opisywany przez nas świat staje się coraz płytszy i coraz mniej zniuansowany.

Nie sposób nie zauważyć, jak ubożeją nam media, nawet te, które dotychczas o język dbały. W najpoczytniejszych polskich dziennikach stosowane dawniej błyskotliwe tytuły zostały wyparte przez nagłówki mocno stabloidyzowane, mające szokować, przyciągnąć uwagę...

3417

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]