Reklama

Ja się nie triggeruję

Ja się nie triggeruję

29.06.2020
Czyta się kilka minut
Prof. Mirosław Bańko, językoznawca: Polszczyźnie nie grozi uwiąd ani niewola. Bardziej niepokoi mnie dziś to, co w naszym języku do siebie mówimy.
Warszawa, 8 maja 2020 r. / MATEUSZ WŁODARCZYK / FORUM
M

MAREK RABIJ: Dobrze mówimy po polsku?

PROF. MIROSŁAW BAŃKO: Jerzy Bralczyk, zapytany kiedyś o to, odpowiedział, że najlepiej na świecie.

A co powie Pan? Współautor Poradni Językowej, najpopularniejszego miejsca w internecie poświęconego poprawnej polszczyźnie?

To wbrew pozorom niełatwe pytanie. Bo co znaczy „mówić dobrze”? Czy nawet „poprawnie”? Najważniejszą funkcją języka jest przecież komunikacja. Dopóki się ze sobą dogadujemy, dopóty mówimy dobrze. Przynajmniej w pewnym sensie tego słowa.

Ale taka definicja zawęża to, co można nazwać błędem, do nieistotnego marginesu.

Ten margines nigdy nie jest nieważny. Językoznawcy mawiają wręcz, że język rozwija się dzięki błędom, bo każda zmiana, dopóki nie spotka się z akceptacją mówiących, będzie postrzegana jako błąd. Błędy pełnią ponadto funkcję charakteryzującą. Proszę sobie...

14995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]